Kahve kanser riski olmayan içecekler sınıfında

Kahve kanser yapar mı? Uzun yıllar süren bu tartışmalara Dünya Sağlık Örgütü nokta koydu. ‘Kanser yapabilir’ olarak sınıflandırılan kahve, yeterli kanıt olmadığı için aklanırken, uzmanlar çayın 65 dereceden daha sıcak içilmesi durumunda kanser ‘yapabileceğini’ belirtti

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dün yayımladığı bir raporla kahvenin kanser yaptığına dair yeterince kanıt bulunmadığını belirtti. WHO’nun araştırma birimi olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), 1991 yılında kahveyi ‘kanser yapabilir’ listesine almıştı.

Kahve kanser yapmıyor

Meraklısına kahve sözlüğü 1 Kahve kanser

İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi’nden epidemolog Owern Yang, kahvenin yüksek riskli kategoride bulunmasının nedenini hiçbir zaman anlayamadığını ifade ederek, “Elimizdeki en iyi kanıt, kahvenin kanser riskini arttırmadığı yönünde” dedi. WHO raporunda belirtilen diğer önemli konu ise, içeceklerin 60 dereceden daha sıcak içilmemesi oldu. Raporda, İran, Türkiye ve Çin gibi ülkelerin 65 ile 70 derece arasında tükettiği içeceklerin kanser yaptığına dair bulgular bulunduğu aktarıldı.

Tahriş sonrası tümör oluyor

IARC’ın kansorejenlerin sınıflandırıldığı bölümünün başındaki Dana Loomis, içeceklerin çok sıcak içildiği bölgelerde yemek borusu kanserinin yagın olması nedeniyle bu durumu araştırmaya başladıklarını belirtti. Haşlayabilecek sıcaklıktaki içeceklerin içilmesi durumunda yemek borusunun tahriş olduğunu aktaran Loomis, tahriş olan bölgede de tümör oluşabildiğini aktardı. Henüz bu konuya dair çok fazla bulgunun bulunmadığının da altını çizen bilim insanı, çok sıcak yiyeceklerin yenmesinin kanser yaptığına dair ise herhangi bir bulgu bulunmadığını belirtti.

Amerikan Kanser Birliği’nden Dr. Otis Brawley, sigarayı bırakmanın ve az Alkol tüketmenin kanser riskini düşürmek için istatiksel anlamda çok daha anlamlı olduğunu vurguladı.

Önceki Yazı

Nasıl Barista olurum?

Sonraki Yazı

Kahve o hastalığın da dermanı

Haber son yazılar

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com