Kahve makinelerinde gururumuz: Toper

13/08/2018

İzmir’de tarım sektörüne yönelik ekipmanlar üretmek için kurulan Toper, bugün kahve makinesi ekipmanları alanında dünyanın en tanınmış markalarından biri haline geldi. 136 ülkeye ihracat yapan Toper, kahve kavurma makinesinden kahve değirmenine kadar birçok farklı alanda dünyanın aranan markalarından. Amerika, Kanada, Almanya ve Güney Kore’ye ihracat yapan şirket, 2012’de kurduğu Toper Kahve Akademisi’nde dünyanın birçok ülkesinden kahve eğitimi almak amacıyla gelen müşteri ve öğrencileri ağırlıyor.

Toper Genel Müdürü Ramazan Karakundakoğlu, şirketin başarı hikayesini şöyle anlatıyor:

“Üretim kapasitemizi artırmak için, İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi’nde 4 bin metrekaredeki ikinci tesisimizi devreye alarak, toplamda 6 bin metrekarede üretim yapmaya başladık. Yurtdışında başarılı olmak için kendimizi sürekli geliştirdik. Ar-Ge’ye ağırlık verdik. TÜBİTAK’a projeler sunduk. 1998’de başlayıp, 2001’de sonuçlanan uluslararası standartlardaki, yeni bir kahve kavurma makinesinin tasarımı ve uygulamasını kapsayan bir Ar-Ge projesine destek aldık. Proje sonucu ortaya konan ürün, firmanın hem teknik hem de ticari açıdan daha başarılı olmasını sağladı. İzmir’den 136 ülkeye ihracat var. ABD, Kanada, Almanya ve Kore en çok ihracatımız olan ülkeler.

Aile şirketi olmamıza rağmen hızlı bir hareket kabiliyetimiz var. Burada da ailede herkesin Toper çatısı altında sevdiği, beğendiği ve yeteneğinin elverdiği işle kariyerine yön vermesinin etkisi var. İbrahim ağabeyim iç piyasaya, Nuri ağabeyim de finansa bakıyor. Biz yaşam boyu eğitim ve değişime inanarak yol alıyoruz. Üretim kapasitemizi artırmak için Pancar Organize Sanayi Bölgesi’nde 4 bin metrekarelik alanda yeni ikinci tesisimizi devreye alarak, toplamda 6 bin metrekarede üretim yapmaya başladık. Şu an en büyük kahve öğüten makinemiz 16 kilo, en büyüğü ise 2.5 ton. Kavurmada ise en küçük 6 kilo, en büyük 6 ton. Bu saatteki kapasitesi. Artık bu yapıyla sektöre fabrikalar kuruyoruz.”

Kaynak: Hürriyet

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?