Kahve meraklılarına kahve makinesi rehberi

29/08/2021

Her köşe başında bir kahve zincirinin şubesi açılınca, kahve kültürümüz de tamamen değişti. Hangi kahve çekirdeği en kalitelisi, hangisi daha güzel kokuyor araştırır olduk.

Peki, aynı tadı evdeki kahve makinesiyle yakalamak mümkün mü? Hangi model, hangi kahveleri yapabiliyor?

Kahve, yılda ortalama 400 milyar kupa tüketim ile dünyanın en popüler içeceği. Yaklaşık 20 milyon kişiye istihdam olanağı sağlıyor. 2005’te yapılan bir araştırmaya göre abd’deki her üç evden birinde kahve makinesi var.

Türkiye piyasasında yaklaşık 30’u aşkın markanın kahve makinesi modelleri bulunuyor. Genel hatlarıyla incelendiğinde ilk dikkati çeken, fiyatlar arasındaki uçurum. 30 liradan başlıyor 5 bin liraya kadar çıkıyor.

Combo kahve makineleri

Bu büyük farkı anlayabilmek için kahve makinelerini kategorilere ayırmak gerekiyor. Genel hatlarıyla iki büyük kategori var: Normal filtre kahve makineleri ve combo kahve makineleri. Filtre kahve makineleri, genelde sadece sade veya sütlü kahve hazırlayabiliyor. Çoğunda istediğiniz kahve çekirdeğini kullanabiliyorsunuz.

Bazısının kahve öğütücüsü içinde, bazısına da öğütülmüş halde koyuluyor. Combo kahve makineleri, espresso ve capuccino makineleri olarak da biliniyor. Bunlar yüksek basınçlı, su buharı veren aletler. Bir çoğunda filtre kahve de hazırlanabiliyor.

Manuel, yarı otomatik, tam otomatik kahve makineleri

Kahve makinelerinin ayrıldığı diğer kategoriler şöyle: Manuel, yarı otomatik ve tam otomatik. Manuel olanlar piyasadan yavaş yavaş silinmeye başladı. Ancak yarı otomatik mi, tam otomatik mi; bu kararı dikkatli almak gerekiyor.

Tam otomatik bir kahve makinesi alırsanız, sadece birkaç düğmeye basarak işlemi bitiriyorsunuz. Genelde bu makinelerin kahve öğütücüleri içinde oluyor. Kahve düşkünleri, bu modellerin her zaman tek tip kahve çıkardığını savunuyor.

Tam anlamıyla istediğiniz kahveye ulaşmak için yarı otomatik olanları tercih etmelisiniz. Ama bunun için bir de kahve öğütücü satın almak gerekiyor. Çünkü özellikle filtre kahve için öğütülen kahve çekirdeği çok ince veya kalın çekilmemeli. Eğer çok ince olursa, filtreden süzülmesi uzun sürer ve lezzet kaçar. Kaba çekilip, konulursa sıcak su hızla aşağıya akacağı için kahvenin tadı suya geçmez.

Yine kahve düşkünleri bu ayarı, en iyi kahve öğütücülerinin verebileceğini söylüyor. Ancak, kuşkusuz tam otomatik günlük hayat için çok daha pratik.

Kahve filtresinin önemi

Makinenin filtresinin altın kaplı veya metal olması oldukça önemli. Çünkü kağıt filtreler, kahveye tadını veren maddelerin aşağıya geçmesini engelliyor. Ayrıca kağıt filtreler sürekli değiştirildiği için hem masraflı, hem de yorucu.

Kahvenin süzüldüğü kabın olduğu yerde genellikle bir ısıtıcı platform bulunuyor. Kahveyi burada 20 dakikadan fazla bekletirseniz, acılaşmaya başlıyor.

Kahve makinesi almadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlar

Bazı makinelerin pahalı olmasının sebebi, çok sık kullanıma göre tasarlanmış olmaları. İşletme veya kişiye özel diye net bir ayrım yok. Eğer büyük bir kahve düşkünü değilseniz, en yüksek fiyatlıları eleyebilirsiniz.

Harika bir espresso için, mükemmel bir kremaya ihtiyaç var. Bunun için kahve makinenizin sütü tam kararında hazırlayabilmesi gerekir. Bu da bar basıncıyla alakalı. Mağaza yetkilisinden 15-19 bar basıncı aralığını göstermesini isteyin.

Kahve makinenizin ‘pod’ sisteminin olup olmamasına dikkat edin. Bu özellik, poşet çaydaki gibi, dağınıklık ve kirlilikten uzak bir şekilde kahve yapmanızı sağlar.

Watt değeri arttıkça suyun kaynaması daha çabuk olur. Eğer sık kahve içenlerdenseniz, bu ürünleri tercih edin.

Kahve makinelerinin bakım ve temizliği

Makinenizi uzun yıllar korumak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler var. Öncelikle haftada bir ıslak bezle etrafını silin. Eğer makineniz sürahili bir modelse; bu cam sürahiyi genelde bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Ama makinenin hiçbir yerine sıvı teması olmamasına özen gösterin. Espresso makineleri genelde kendi kendini temizleyebilirler; ama filtre olanların yılda üç veya dört kez kirecinin temizlenmesi gerekir. Bunun için beyaz sirke veya sıvı kireç çözücü kullanabilirsiniz. Asla yapmamanız gereken, toz kireç çözücü kullanmak.

Önceki Yazı

Espresso makinelerinin tarihi! Nerede ve nasıl icat edildi?

Sonraki Yazı

Espresso makinası alırken nelere dikkat etmeli?

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?