Kahve Öğütücüsü Alacaklara Tavsiyeler

16/07/2019

İster mekanik ister elektrikli olsun, kahve değirmenlerinde (öğütücü) mutlaka bir öğütücü dişli takımı bulunur. Türk kahvesi çekmek için özel üretilen değirmenlerin bazılarında ise bu dişli takımı yerine foça taşı adı verilen öğütücü bir taş kullanılır.

Dişli takımı kullanan değirmenlerde dişli tipleri düz ve konik olmak üzere ikiye ayrılır.

Konik dişli değirmenler düz dişli değirmenlere oranla daha kaliteli öğütme yapsalar da burada aslolan dişlilerin çapıdır. Çap ne kadar büyürse öğütmenin kalitesi de (doğal olarak değirmenin fiyatı da) o derece artacaktır. Ayrıca konik dişli değirmenlerin dişli takımı, el değirmenlerinin dişli takımına oldukça benzer. İyi bir kahve değirmeni çekirdekleri “yavaş” öğütmelidir. Dişlilerin dönme hızı ne kadar yüksekse, öğütme sırasında çekirdeklerin ısınması da o derece fazla olur, bu da çıkan kahvenin bir miktar yanmasına sebep olabilir.

Kahve hazırlarken elinizdeki en önemli alet kahve değirmenidir. Bu tüm kahve hazırlama yöntemleri için geçerlidir. Değirmen, kullanacağınız kahve makinesinden ya da el becerisinden çok daha önemlidir, zira kahve ne kalınlıkta çekilirse çekilsin iyi bir demleme için homojen bir öğütme şarttır. Homojen öğütme ise kahve partiküllerinin olabildiğince aynı boyutta ve tek tek bakıldığında olabildiğince birbirine benzer şekilde parçalanmış olması demektir. Buradan yola çıkarak “kaliteli bir değirmen ile kalitesiz bir kahve makinesinden iyi ya da çok iyi sonuçlar almak mümkündür, ancak kalitesiz bir değirmen ile çok kaliteli bir kahve makinesinden ancak ortalama ya da ortalama altı sonuçlar alırsınız” demek yanlış olmayacaktır.

Krups, tefal, braun, sinbo, king, arzum vs gibi bıçaklı değirmenler, yine bu ve başka markalara ait “ev tipi” dişli değirmenler, kesinlikle kahve öğütmek için uygun değildir. Bu ürünler kahve öğütmekten ziyade kahveyi paramparça etmektedir. Üstelik bu ürünlerin satış rakamları düşünüldüğünde “yapamadıkları” bir iş için talep edilen miktarlar son derece saçmadır. Bu ürünleri almak ses vermeyen bir radyo almak gibidir diyebiliriz.

Eğer değirmene ayıracak bütçeniz yoksa, kaliteli bir el değirmeni alarak 20-30 liraya işin içinden çıkmak ya da daha iyi bir değirmen için para biriktirene kadar idare etmek mümkündür. Tabi el değirmeni almanın da incelikleri var. Her el değirmeni uygun olmayacaktır, alınan el değirmeninin dişli takımı son derece önemlidir.

Kahve ekipmanları sadece ve sadece kahve ekipmanı üreten markalardan tercih edilmelidir. Aynı anda buzdolabı, çamaşır makinesi, tost makinesi, tartı üreten bir firmadan alınacak kahve ekipmanından hayır gelmez. Bütçe çok kısıtlıysa belki makinede bu markalar tercih edilmek zorunda kalınabilir ancak değirmen için kesinlikle bu yapılmamalıdır. Denildiği gibi, el değirmeni ile idare ediverin, biraz tozlu öğütse de elinizdeki el değirmeni iyi bir dişli takımına sahipse 400-500 liralık değirmen kalitesine yakın bir kalitede öğütecektir.

Kaynak: EkşiŞeyler

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

Önceki Yazı

Kahve bulmacasına hazır mısınız?

Sonraki Yazı

“Bu kadarı da fazla” dedirtecek 20 değişik latte fotoğrafı

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?