Kahve robotları baristaların işini elinden alacak!

23/01/2017

Her yıl Ocak ayında ABD’nin Las Vegas kentinde Consumer Electronics Association tarafından düzenlenen Consumer Electronics Show (CES) tüketici elektroniği fuarına bu yıl da ilgi büyüktü.

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı olarak kabul edilen CES 2017’de dünya devleri en son ürünlerini sergiledi. 3 bin 800’den fazla firmayı, 150 ülkeden 165 bini aşkın katılımcıyı ağırlayan fuarda birçok ünlü markanın geliştirdiği yeni ürünler meraklılarla buluştu.

Fuarın bizi ilgilendiren bölümünde birbirinden ilginç kahve makineleri ilk kez tüketiciyle buluştu.

CES 2017’nin en çok merak edilen bölümlerinden biri de sıcak kafeinli içecekler yapan robotların sergilendiği alandı.

Fuarı gezenler zaman zaman karşılarında kahve yapan ve servis eden robotlarla karşılaştı.

Bosch robotunun bulunduğu stand büyük ilgi çekti. Tek kollu Bosch robotu latte, cappuccino veya kahve yapabiliyordu. Aubo şirketi de bir fincan sıcak çay yapan tek kollu robotuyla fuarı gezenleri şaşırttı. Denso’nun iki kollu kahve robotunu da unutmamak lazım…

Kahve robotları geleceğin kahvesini bugünden yapıyor!

CES 2017’de kahve robotları arasındaki rekabet büyüktü. Bosch robotu en iyi müşteri hizmeti ödülünü kazandı. Müşterilerine önce adını soran bu robot, ne tür kahve istediklerini öğrendikten sonra istenen kahveyi hazırlayıp hizmetini tamamlıyor. Bu robottan kahve alabilmeniz için üç seçimden birini söylemeniz yeterli. Latte, cappuccino ya da americano… Bosch robotunda seçiminiz ne olursa olsun kahvenizi aldıktan sonra “iyi seçim yaptınız” cevabını alacaksınız.

Sergilenen bu robotların hiçbirisi yakın gelecekte yerel kahve dükkanlarında yer almayacak. Siz bu yıl da kahvenizi baristalardan almaya devam edeceksiniz. Ancak ufukta yenilikler bir kez belirdi mi önüne geçmek imkansızdır. Bunun en somut örneğini gerçekleştirecek yerlerden biri de kuşkunuz olmasın ki Starbucks olacaktır.

Kahve robotu baristanın mesleğini elinden alacak

Gelecek nesiller kahve dükkanına girdiğinde sadece robotlarla muhatap olabilir. Zaten birbirleriyle konuşmaya hiç niyetli olmayan bu müşterilerin oluşturduğu sessiz kahve dükkanlarına tanık olabiliriz. Bu günleri görenlerin şöyle muhabbetlerini de işitebiliriz:

“Üstadım neydi o eski günler. Siparişimizi tezgahın arkasındaki insanlara verirdik. Her ne kadar kapların üstüne adımızı doğru yazamasalar da insanlarla muhatap olurduk.”

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Starbacks dev fincan Giant’ı piyasaya sürdü

Sonraki Yazı

Robotlar kahve servisine başladı!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?