Kahve şekerlemesini unutmayın

18/05/2024

Uyanıklığı artırması veya kronik hastalık riskini azaltması gibi çeşitli nedenlerle sabah kahvenizin tadını çıkarıyor olabilirsiniz. Ancak, uykudan önce kahve içmenin dinlenme kalitenizi artırabileceğini ve enerji düzeylerinizi yükseltebileceği öne sürülüyor.

Uykuyu iyileştirmek için kahve içmek mantığa aykırı görünse de, “kahve şekerlemesi” bildirilen enerji verici faydaları nedeniyle popülaritesini artırıyor. Bu yeni uyku şeklini günlük rutininize eklemeniz halinde enerjiniz artacak ve öğleden sonra çöküşünü atlatmanıza yardımcı olacak.

Kahve şekerlemeleri, kafeinin uyanıklığı artırıcı etkisi ile şekerlemenin gençleştirici gücünü bir araya getiriyor.

yonunun bilişsel ve fiziksel performansı, problem çözmeyi ve zihinsel keskinliği artırabildiğini gösteriyor. Ayrıca, kafein tüketimiyle birlikte yapılan 10 dakikalık bir şekerleme yorgunluğu ve diğer bilişsel işlev alanlarını iyileştirebilir.

Current Neuropharmacology’de yayınlanan bir çalışmaya göre, uykuya dalmadan önce kahve içtiğinizde, kafein beyninizin vücudunuzda doğal olarak oluşan ve uyku haline neden olan bir nörotransmitter olan adenozini emmesini engeller. Uzmanlara göre, kısa bir şekerleme, beyninizdeki kafein reseptörlerinin kullanılabilirliğini artırarak kafeinin enerji verici etkilerini artırabilir. Bu nedenle, kahve şekerlemeleri enerjiyi sadece kahve içmekten ya da uyumaktan daha fazla artırabilir.

Kafein beyindeki uykululuk sinyallerini maskeler. Uyanık olduğumuzda, kafein ve adenozin doğrudan rekabet halindedir. Bu nedenle, uyuklamak adenozini uzaklaştırarak daha fazla kafein reseptörünü kullanılabilir hale getirir.

Araştırmalar, kafein ve şekerleme kombinasyonunun bilişsel ve fiziksel performansı, problem çözmeyi ve zihinsel keskinliği artırabildiğini gösteriyor. Ayrıca, kafein tüketimiyle birlikte yapılan 10 dakikalık bir şekerleme yorgunluğu ve diğer bilişsel işlev alanlarını iyileştirebilir.

Kaliteli uyku için kahve şekerlemesi

Kahve şekerlemeleri gün boyunca aşırı kafein tüketimini önlemeye yardımcı olarak geceleri kaliteli uyku çekmeyi kolaylaştırabilir.

Kahve şekerlemelerinizden en iyi şekilde yararlanmak için zamanlamasını doğru yapmak önemli. İdeal şekerleme süresinin en fazla 30 dakika olduğunu belirten uzmanlar, yarım saatten daha uzun süre uyuklamanın üretkenliği azaltabileceğini ve uyku ataletini bozabileceğini söylüyor.

Kahve şekerlemesinin gece vardiyasında çalışanlar üzerindeki etkileri incelenmiş. Araştırmacılar, 30 dakika uyumadan önce 200 miligram kafein (yaklaşık iki fincan kahve) tüketen katılımcıların, kafeinsiz plasebo tüketenlere göre daha fazla enerji, daha iyi konsantrasyon ve daha az yorgunluk yaşadıklarını tespit etti.

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com