Kahve Sohbetleri Pera Müzesi’nde başladı

Pera Müzesi, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği iş birliğiyle şubat ve mayıs aylaru arasında Kahve Sohbetleri başlıklı dört konuşmadan oluşan bir etkinlik serisi sunuyor.

Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni adıyla başlayan Kahve Sohbetleri mayıs ayına kadar devam edecek.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği işbirliğiyle Şubat – Mayıs 2016 ayları arasında Kahve Sohbetleri dört konuşmadan oluşan bir etkinlik serisinden oluşuyor.

Kahve Sohbetleri ya da Kahvenin Serüveni

Kahve Sohbetleri Pera Müzesi'nde başladı 1

Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni adlı koleksiyon sergisi kapsamında sunulan serinin ilk etkinliği 20 Şubat Cumartesi günü Osman Serim’in Yemen’den Dünyaya Kahvenin Yolculuğu ile başladı.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği, Türk kahvesinin kültürel değerine sahip çıkarak, bu kültürün ulusal ve uluslararası bilinirliğine katkıda bulunuyor.

Kahve Sohbetleri Pera Müzesi'nde başladı 1

“Sihirli Meyve” olarak Etiyopya’da keşfedilen ve 15. yüzyılda Yemen’den Osmanlı topraklarına ulaşan kahve, kısa zamanda yaygınlaşır, itibarlı bir içecek olarak sarayda ve zengin evlerinde yerini alır, etrafında ritüeller şekillenmeye başlar ve sosyal hayatın gelişmesinde önemli bir rol oynar. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yapılan Kahve Molası seçkisi, kahve etrafında şekillenen çeşitli rutinleri, ritüelleri, ilişkileri ve kamusal alan, toplumsal rol, ekonomi gibi modernizmle bağdaştırılan kavramları, kahve kültürü ve bu kültürün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya seramik üretimi ekseninde inceliyor.

Osman Serim Hakkında

Osman Serim 1957 İstanbul doğumlu, Galatasaray lisesini takiben Avrupa ve Amerika’da tahsiline devam etti. 1977’de genç bir öğrenci iken part time olarak yiyecek&içecek sektörüne girdi. Kariyerini otelcilik ve yiyecek içecek sektörü üzerine oluşturdu. 1992’den beri sektörde yurtiçinde ve yurtdışında danışmanlık yapmaktadır. Profesyonel aktivitelerin yanı sıra ülkemizin önce gelen yiyecek&içecek odaklı sivil toplum kuruluşları içinde aktif olarak yer aldı ve yer almaya devam etmektedir. Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin kurucu üyelerinden olup Yönetim Kurulu üyesidir.

Kahve Sohbetleri

Kahve Sohbetleri,Kahvenin Serüveni, Pera Nüzesi, Beyoğlu Kahve, Müze Kahve, Osman Serim,Sihirli Meyve,Etiyopya,Türk Kahvesi Kültürü

Önceki Yazı

ABD’de Gezici Türk Kahvesi Projesi

Sonraki Yazı

Kahvenin dijital falı

Haber son yazılar

Önce kahve sonra spor

Önce kahve sonra spor. İngiliz bilim insanları, bir bardak kahvenin performansı artırdığını ortaya koydu.…

Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

Uzmanlar bu soruya yanıt arıyor: Kahve ömrü uzatır mı? Çok yaşamak için ne yapmalıyım diyenlere bilimsel…

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com