Kahve tadında Ayvalık

İş yerinde arkadaşlarının içtiği kahvelerin telvesini biriktiren İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nde şube müdürü olarak görevli Cengiz Keskiner, telveleri tuvale taşıyarak 1900’lü yıllardaki Ayvalık’ı çizdi. Yaptığı resimler büyük ilgi gördü. Sergi 30 Ağustos’a kadar açık kalacak.

İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nde şube müdürü olarak çalışan Cengiz Keskiner, 11’inci kişisel sergisini Ayvalık Orhan Peker Sanat Galerisi’nde 15 Ağustos’ta açtı.

Keskiner, görev yaptığı Bartın’ın, İzmir Selçuk Şirince’nin, Safranbolu ve Amasra’nın manzarasını yağlı boya tablolara yansıttı. Ancak, sergide en büyük ilgiyi, Keskiner’in kahve telvesiyle yaptığı resimler gördü.

Resimde kahve telvesinin kullanıldığını ilk kez İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi resim bölümü öğretim üyelerinden birinde gördüğünü belirten Keskiner, işyerinde arkadaşlarının içtiği kahvelerin telvesini biriktirmiş ve onları tuvale taşımış. Keskiner’in 1900’lü yıllardaki Ayvalık’ı kahve telvesiyle çizdiği 16 tablo, sergide hayranlıkla izlendi.

Kahve tadında Ayvalık

Kahve telvesiyle bir günde bir tablo yaptığını söyleyen Keskiner, 30 Ağustos’a kadar açık kalacak sergisiyle ilgili şöyle dedi: “Ayvalık’ta tarihi mekanları, genel peyzajları bir de sosyal yaşamı etkileyen resimler olmasına özen gösterdim. Özellikle geçmişte ekonomiyi etkileyen zeytin üretiminin yapıldığı yerleri çizdim. Kültür mirası olarak tekil ve çoğul yapıların bulunduğu yerleri resmetmeye çalıştım. Selçuk Kaltalıoğlu’nun araştırıp verdiği fotoğrafları çalıştım. 1.5 ay içinde 16 eser yaptım. Ayvalık, ülkemizin çok nadide bir köşesi. Kahve tadında bu çalışmaların da çok yakıştığını düşünüyorum. Bizim kültürümüzde ‘bir fincan kahvenin 40 yıl hatrı’ var. Bu çalışma ile Ayvalık’ın çok kadim bir kültürden geldiğini vurgulayarak kırklarca yılın hatrına Ayvalık dedik. Hem kültürel hem tarihsel anlamda bu çalışmanın örtüştüğünü düşünüyorum.”

Önceki Yazı

Londra’da Türk kahvesi

Sonraki Yazı

Starbucks kartlarına 1.2 milyar dolar ödendi

Haber son yazılar

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com