Kahve Tarihi: İngilizlerin kahveyle tanışmasında Türklerin etkisi!

Kahve tarihi ve kahvenin “koyu kıvamlı” hikayesi 13. yüzyıla dek uzanır.

İlk kaynaklar kahvenin doğduğu yerin Etiyopya olduğunu gösterir. Bu acı içecek kısa sürede “dilden dile” yayılır. 16. yüzyılda Arabistan‘a, Yemen‘e ve buradan da Habeşistan (bugün Etiyopya) Valisi Özdemir Paşa tarafından Anadolu’ya ulaşır.

Kahvenin Avrupa’yla tanışması ise 17. yüzyılın başlarına denk gelir. Ancak bu tanışma önceleri pek sıcak olmaz. Kilisenin kahveyi “lanetli” içecek sınıfına sokması ve Papa’nın bu içeceği “şeytanın içkisi” olarak adlandırması kahveye olan ilgiyi azaltmaz. Yasalar, dinler, katı kurallar tarihin hiçbir döneminde bu içeceğin tüketilmesine engel olamamıştır.

Kahve tarihi ve İngiltere

Kahvenin İngiltere’ye girişi de kolay olmamıştır. Kolonilerden gelen çaya tutkuyla bağlı olan İngilizlerin kahveyle ilişkisi zaman içinde gelişir. Bugün British Museum’a yapılacak bir ziyaret sizi kahvenin Kraliyet toptaklarındaki seyahatinin başlangıcına götürür. Eğer müzeyi dikkatle gezerseniz 1652 yılına ait bir ilan dikkatinizi çekebilir. Bu ilan Londra’da açılan ilk kahve evi St. Michael’s Alley‘in ilanıdır. Kahvecinin sahibinin Sicilyalı göçmen Pasqua Rosée olması da dikkat çekici.

Kahve Tarihi: İngilizlerin kahveyle tanışmasında Türklerin etkisi! 2

İngilizler Türkleri kahve için referans gösteriyor

İlanda kısaca kahvenin faydaları anlatılıyor ve kahve içimi o günlerin diliyle teşvik ediliyor. İlanın bir yerinde bizden de bahsediliyor. Özetle Türklerin yemeklerden sonra kahveyi yaygın olarak kullandığı anlatılıyor. Yani kahve reklamı yaparken Türkler bir anlamda referans olarak gösteriliyor.

Aradan geçen 364 yılda kahve tüketimi dünyanın her ülkesinde olduğu gibi İngiltere’de de arttı. Artık kahve Türklerin içtiği “esrarengiz içecek” tanımlamasından çıkıp dünyada “sudan sonra en çok tüketilen içecek” oldu.

Kahve Tarihi

Ek Bilgi: KAHVENİN TARİHİMİZDEKİ YERİ HİÇ BU KADAR PARLAK OLMAMIŞTI

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve yayıncıdır. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başlayan Remzi Gökdağ, İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödüllerine sahiptir. Remzi Gökdağ'ın Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı adında dört kitabı vardır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com