Kahve tiryakilerinin hayatını değiştiren makine: Bialetti Moka Express

08/12/2016

Bialetti Moka Express expresso makinesi çağımızın en çok tanınan ikonik aletlerinden biri olarak kabul edilir. Klasik tasarımı ve basit işlevselliği ile herkese kahveyi sevdiren bu aletin hikayesi oldukça ilginç.

İşte Bialetti ve onun ilginç hikayesi…

Bu ikonik kahve makinesi Alfonso Bialetti’nin dünyaya armağanı. Luigi di Ponti tarafından tasarlanan ürün 1933’te Alfonso Bialetti tarafından üretilmeye başlandı. O dönemde kahve ve alüminyum modern dünyanın simgelerindendi. Alfonso Bialetti, kalıcı bir tasarım klasiği yaratmak için kahve ve alüminyumu başarıyla birleştirdi. Bunda da son derece başarılı oldu.

Bialetti, 200 milyon Moka Express üretti. Bugün her 10 İtalyan’dan 9’u evinde en az bir Moka Express var. Bu tasarımın en önemli unsuru kafelerde içilen kahvenin kolayca evlerde de içilebilmesiydi. Bialetti bunu başardı.

Bialetti’nin torunu Alberto Alessi, 2011’de yayınlanan bir makalesinde şunları diyordu: “Bialetti Moka Express evde kahve yapmanın romantik ritüelini hayata geçirdi. Bu işlemi samimi ve tanıdık hale getirdi. Bir gaz alevi üzerine üretilen kahvenin rahatlatıcı kokusu ve bu işlemin kolaylığı piyasadaki hiçbir makinede bulunmuyor. ”

Karsının çamaşır yıkayışı Bialetti’ye ilham kaynağı oldu

Peki Alfonso Bialetti bu fikri nasıl buldu. Aslında Bialetti’nin ilham kaynağı bir çamaşır makinesiydi. Karısının çamaşırları bu ilkel makinede yıkayışını izlerken bunun kahveye de uyarlanabileceğini düşündü.

1953’te Bialetti, İtalyan bir sanatçıya ürününün tanıtımı için bir maskot sipariş etti. Ve bugünkü logo ortaya çıktı. Paul Campani “bıyıklı küçük adam” ya da İtalyanca’da l’omino coi baffi‘yi Bialettiye teslim etti ve bugün hala kullanılan maskot kahve makinelerine basıldı.

Moka Express, dünyanın dört bir yanındaki evlere konuk oldu. Hatta bu evlerin en vazgeçilmez eşyalarından biri haline geldi. Tasarım sanatçıların da gözünden kaçmadı. Modern Sanatlar Müzesi’nden Londra Tasarım Müzesi’ne kadar pekçok yerde sergilendi.

Bialetti’nin kahvesinin tadını herkes beğenmeyebilir ancak makinenin kendisi kahve tarihinde tartışılmaz bir yere sahip.

 

 

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?