Kahve ve Espresso Arasındaki Fark Nedir?

Cups Under Espresso Machine Portafilter July 2001

Milyonlarca insan, kahvelerini içmeden günlerinin resmi olarak başlamadığını söyleyecektir. “Kahvemi içene kadar benimle konuşma” ifadesi, McDonald’s reklamı ve Etsy’de koca bir bölüm gibi sayısız mem’e ilham vermiştir. İnsan olduğumuz ve çokluk içerdiğimiz için, bir fincan kahvenin tadını çıkarmamızın, onu içen insanlar kadar çok yolu var.

Tabii ki, Nora Ephron’un “Mesajınız Var” filmindeki klasik Tom Hanks seslendirmesini anmadan geçemeyiz. Ephron’un o klasik monoloğunda Hanks’in karakteri Joe Fox, Starbucks müşterilerinin bir fincan kahvelerine nasıl şekil verdiklerinin sonsuz çeşitliliğini sıralıyor – Fox’un tahminine göre bu, kendi hayatları üzerinde tasarrufta bulunmaya yönelik nafile bir girişim. “Kısa, uzun, light, dark, caff, decaf, low-fat, non-fat,” diye yakınıyor. Tüm bu kategoriler arasında çok tartışmalı bir ayrım var – kahveye karşı espresso. Joe için bir tane dökelim: İşte aralarındaki farklar.

Kahve ve espresso söz konusu olduğunda, her şey hazırlıkla ilgilidir

Yerel marketinizin sizi inandırabileceğinin aksine, kahve çekirdekleri ile espresso çekirdekleri arasında teknik olarak hiçbir fark yoktur. Bununla birlikte, sıvı sabah suyunun iki formu bir ve aynı değildir. Smithsonian’ın da belirttiği gibi, espresso aslında bizim “kahve” dediğimiz şeyden, daha doğrusu kahvenin geldiği çekirdekten elde edilir. İkisi arasındaki fark tamamen metodolojiye dayanıyor.

Eğer daha önce gerçek espresso içtiyseniz, bunun ortalama bir filtre kahve ile aynı olmadığını hemen anlamışsınızdır. İçecek makineden, kahvenin sulu kıvamından ziyade düz bir köpük veya sulandırılmış karamel görünümünde çıkar. Smithsonian dergisine göre bunun nedeni, “yüksek basınçlı sıcak suyun [ince] kahve telvesi üzerinde zorlanarak derin, güçlü bir tada sahip çok konsantre bir kahve içeceği üretilmesidir” ve bu da içeceğin tadını ve kafein gücünü yoğunlaştırır. Öte yandan kahve daha ince, daha az konsantre ve tipik olarak daha iri çekirdeklerle demlenir. Bu nedenle şöyle düşünebilirsiniz: Espresso teknik olarak kahvedir, ancak kahve teknik olarak espresso değildir.

Önceki Yazı

Başka şehirlerin hikayesi

Sonraki Yazı

Sağlığınız için kafein tavsiyeleri

Kahverengi Yazılar son yazılar

Bir Kahve Bir Kitap

İstanbul'un kuytu bir köşesinde, sessiz bir kafenin keyif veren ortamında bir kitabın ilk sayfalarını çevirirken bunları…

error: © 2021 Kahvve.com