Kahve zinciri Starbucks artan yiyecekleri bağışlıyor

02/09/2016

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, ABD’deki dükkanlarında gün içinde satılmayan hazır yiyeceklerin, Feeding America ve Food Donation Collection adlı vakıflara bağışlanacağını duyurdu.

Firma, yenmeyen yiyecekleri yardım kuruluşuna bağışlama amacındaki yeni bir girişimi duyurdu. ABD’deki 7.600 Starbucks dükkanı bundan böyle FoodShare (YemekPaylaşımı) isimli yeni program kapsamında, yenmeye hazır yemeklerin fazlasını dağıtacak.

FoodShare adlı proje kapsamında, dükkanlarındaki yemeye hazır ürünlerin 24 saatlik tüketim süresi tükenmeden, soğutuculu kamyonlarla yardım merkezlerine taşınması amaçlanıyor.

Bağışlanan yiyeceklerin büyük farklar yaratacağını ve birçok kişinin yatağa tok girmesini sağlayacağını söyleyen Starbucks yetkilisi Kienan McFadden, “Yiyecekleri atılmaktan kurtarmak, yaşamları değiştirecek” dedi.

Basın açıklamsında bir Starbucks çalışanının şu sözlerine de yer veriliyor:

“Kimse yatağa aç girmemeli. Bu doğru değil.” O hissedilenlerin unutulması zor” diyerek anne babasının masaya yemek getiremediği günleri hatırladığını belirtiyor.

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, 2010 yılından beri ABD’deki dükkanlarında gün sonuna kalan hamur ürünlerini bağışlıyordu ancak hazır yemeklerin bağışlanması, lojistik sebeplerden tercih edilmemişti.

Kısa süre içinde bozulan ürünlerin taşınması ve dağıtımıyla ilgili sıkıntıların giderilmesi için pilot bölgelerde uygulamayı başlattıklarını ifade eden şirket yetkilileri, başarı sağlanması halinde uygulamanın en kısa zamanda ülke geneline yayılacağını söyledi.

Mashable’a konuşan marka yöneticisi Jane Maly, yemek bağışı konusunda Starbucks çalışanlarından çok sayıda talep aldıklarını söyledi. “Bize, buna artık dayanamadıklarını söyleme cesaretini gösterdiler” diyen Maly, “Bize, çözüm için meydan okudular ve biz de sırf bu sorunla ilgilenmesi için bir ekip kurduk. Sesleri duyulduğu ve bir çözüm yaratıldığı için kendilerini kutlayabilirler” diye ekledi.

Feeding America’nın araştırmasına göre yaklaşık 50 milyon ABD’li – veya diğer bir deyişle her altı kişiden biri- yemek almaya gücü yetmeyen evlerde yaşıyor.

Starbucks ilk sene ihtiyaç sahibi ailelere ve bireylere yaklaşık 5 milyon adet yemek dağıtacak. Sonraki beş sene içinde firma, programını bağışlanabilecek yemeklerin yüzde yüzünü kurtaracak yani bağışlanmasını sağlayacak şekilde büyüterek 2021 senesi itibariyle 50 milyon insana ulaşmayı hedefliyor (aç olan ABD nüfusunun sayısına).

Bu girişim için Starbucks, Feeding America ve Food Donation Connection (FDC) ile işbirliği yapıyor. FDC, 2010 yılından beri, müşterilere artık satılamaycak durumda olan yiyecekleri Starbucks dükkanlarından topluyordu, artık hızla bozulan hazır yemekleri de toplanan yemekler portföyüne ekliyor. Yapılan açıklamaya göre, Feeding America için içinde buzdolabı olan bir minibüs Starbucks mağazalarından her gün kalan yemekleri toplayacak ve bu yemeklerin organizasyonun yemek bankası ağındaki dağıtımını gerçekleştirecek.

Kahve zinciri Starbucks yemek israfına karşı mücadeleye katılan firmaların sonuncusu. İngiltere’nin en büyük süpermarketler zinciri Tesco geçenlerde satılmayan yiyeceklerin yardım kuruluşuna bağışlanacağını açıklamıştı. Bazı Avrupa ülkeleri de yemek israfına karşı cesur hamleler atmıştı. Örneğin Fransa süpermarketlerin yiyecek israfı yapmasını yasakladı ve satıcılara, satılmayan ürünleri gübreye dönüştürme veya bağışlama zorunluğu getirildi.

Kahve zinciri

Starbucks, Jane Maly, Starbucks çalışanları, Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, ABD,Feeding America, Food Donation Connection, Kienan McFadden, FoodShare

Önceki Yazı

2016 İstanbul Kahve Festivali Küçükçiftlik Park’ta

Sonraki Yazı

Kopi Luwak için hayvanseverler harekete geçti

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?