Kahveden tablolar, kahverengi resimler…

12/10/2022

Kahveden tablolar, kahverengi resimler… Kahve çoğumuz için keyif ya da sabah uyanmak için içilen bir içecektir. Fakat Filipinler’in başkenti Manila’da yaşayan Ella Hipolito için kahve bundan çok daha fazlası. O, kahveyi sanata dönüştürmeyi tercih ediyor. Bildiğimiz kahve çekirdeklerinden elde edilerek toz haline getirilen kahve ile tuval üzerinde yaptıkları adeta büyüleyici.

Sanatçı Ella Hipolito’nun yarattığı Kahveden tablolar

Kahveden tablolar, kahverengi resimler... 2

Ella Hipolito çalışmaları hakkında şunları söylüuor: “1Kullandığım kahve arabia, robusta ya da başka bir cins olabilir. Farklı dokular oluşturmak için tabii farklı incelikte ve kalınlıkta kahvelere ihtiyacınız var. Mesela daha kızıl bir veya açık renkte çalışacaksanız çok işlemden geçmemiş bir kahve gerekli. Koyu alanlar için ise daha öğütülmüş bir kahve gerekli. Bazen de hepsini karıştırıyorum.”

Kahveden tablolar, kahverengi resimler... 3

Hipolito’nun eserleri arasında genellikle manzara, karikatür, hayvanlar alemi ya da Filipinler’in ona hatırlattığı yerler geliyor. Fiyatları ise tabloların büyüklüğüne göre 100 Dolar ile bin 200 Dolar arasında değişiyor.

Heykeller ise çok daha zahmetli. Bu kahve çekirdekleriyle yapılmış sanat eserlerini yaratabilmek için hem zamana hem de oldukça özverili bir çalışmaya ihtiyacınız var. Hipolito’nun kahve kokan eserleri Filipinler’in çeşitli galerilerinde sergilenmekte.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?