Kahveden vazgeçmek sandığınız kadar kolay değil

Kahvenin faydaları elbette saymakla bitmez. Ama bazı durumlarda kahve içmeyi bırakman gerekebilir.Peki bu alışkanlığını bırakınca ne gibi değişiklikler meydana geliyor?

Sürekli kahve tüketip bir süreliğine kahveyi bırakanlar bu yazıda ne demek istediğimizi çok iyi anlayacak.

Kahve bir bağımlılık mı? Buna verilen cevaplar farklı. Kimine göre evet, kimine göre hayır. Bilim insanları da bu soruya net bir cevap veremiyor. Verileri, araştırmaları bir yana bırakalım ve biz işin gerçeğine dönelim.

Kahveyı bırakmak en az sigarayı bırakmak kadar zor bir durum. Bunu yaşayan bilir. Baş ağrıları, yorgunluk, psikolojik hallerdeki dalgalanmalar… Hepsinden önemlisi bir mutsuzluk hali. Bu durumlardan kurtulmanın ya da en azından zararı hafifletmenin bazı yolları var. Kahve içmeyi bırakmaya karar verdiğinizde yakın çevrenizi de bu durumdan haberdar etmeniz gerekecek. En azından onların vereceği morale çok ihtiyacınız olacak.

Tabi bu durum kişiden kişiye değişebilir. Yani kahveden vazgeçmenin yan etkileri farklılıklar gösterebilir ama günde 400- 500 ml arası kafein (3-4 bardak kahve, 6 bardak çay,10 kutu kola) tüketiyorsanız bu yan etkilerle baş etmeniz zorlaşabilir. Uzmanlara göre seviyeli vazgeçme modeli en iyi yöntem. Buna göre bırakma sürecinde her 3-4 günde biraz az kahve içmeniz yönünde.

O kadar da zor değil

Elbette her kafeinli içecek kalorisiz olacak diye bir kaide bulunmuyor. Eğer bol kalorili kahveler tüketiyorsanız, kahve içmeyi bıraktığın zaman oluşacak kalori açığı sayesinde kilo verebilirsiniz.

Kilo da alabilirsiniz

Durum herkes için aynı değil. Açlığı bastırma konusunda bir hayli etkili olan kahveyi içmeyi bırakırsanız, iştahınızın açılması ve daha fazla kalori alman da ihtimaller arasında. Aynı zamanda kafein metaboliyı hızlandırıcı etkiye sahip olduğundan, kahve içmeyi bırakınca metabolizma da yavaşlayabilir. Bu durumda yakılan kaloriler azalacak ve daha fazla kilo alınacak.

Uyku kalitesi

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre uykudan 6 saat önce içilen kahve bile uyku düzenini bozabiliyor. Bunun sonucunda sabahları yorgun uyanıp daha fazla kafeine ihtiyaç duyuluyor.

Kahve tüketimi bırakıldığında ise, uyku kalitesinde artış gözlemleniyor ve insanlar daha derin uykular çekebiliyor. Gün içerisindeki enerjileri de bu etkene bağlı olarak yükseliyor. Meseleye kısa süreli değil, uzun süreli bırakıldığında hem uyku kalisi hem de enerji seviyesi yükseliyor.

Kafeinsiz hayat

Kafein sinir sisteminin gaz pedalına basıyor ve adrenalin salgısını tetikliyor. Aynı zamanda kan damarlarının genişlemesine ve kan basıncının artmasına neden oluyor. Kahve tüketimi bırakıldığında ise insanlar daha sakin ve daha az stresli oluyor.

Performans azalıyor

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre kafein antrenman performansını ve yoğunluğunu artırıyor. Sakinlik güzel olabilir; ancak kahve içmeyi bırakınca antrenmanlarındaki performansın azalıyor.

Mideniz bayram yapar

Kahve tüketimi, sindirim sistemini harekete geçiriyor. Asidik yapısı ise sindirim sistemi için tehlike oluşturabiliyor. Kahve içtiğin zamanlar tuvalete nasıl koştuğunu bilirsin Kahve tüketimi bırakılınca, bu gibi sorunlar da ortadan kalkıyor.

Antioksidana ihtiyacınız olacak

Günde 5 ya da daha fazla bardak kahve içen kadınların göğüs kanserine yakalanma riskleri, günde 1 ya da daha az kahve içen kadınlara göre %57 daha az. Bunun başlıca nedeni ise kahvenin mükemmel bir antioksidan olması. Diğer yapılan bir çalışmada ise günde 3- 5 bardak kahve tüketmenin kalp hastalıklarından kaynaklı ölüm riskini %21 azalttığını kanıtlıyor. Kahve ya da çay tüketimi bırakıldığında, başka bir antioksidan olan yeşil çaya yönelinmesini ya da meyve sebze tüketiminin artırılmasını öneriliyor.

Önceki Yazı

Londra’nın kahvehaneleri modern dünyayı şekillendiren mekanlardı

Sonraki Yazı

Pera’nın Kafeleri ve Restoranları

Haber son yazılar

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com