Türkiye’de kahve sektörü ve kahvenin geleceği

10/08/2017

Türkiye’de kahve sektörü son yıllarda yaklaşık yüzde 25 büyüdü. Büyüme hem ulusal hem de uluslararası zincirlerin ve yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bugün dünya kahve devlerinden 5-6’sı Türkiye pazarında. Ancak bu gidişle tamamını yakın bir tarihte Türkiye’de görmek mümkün olabilir.

Kişi başı yıllık kahve tüketiminin yaklaşık 550 gram. Kahveyi çok tüketen ülkelerle karşılaştırıldığında kişi başına düşen kahve tüketimi sıralamasında Türkiye’de kahve sektörü pek parlak bir yere sahip değil. Ancak pazar da tüketim de gittikçe artıyor. Şu anda Türkiye kahve sektörünün büyüklüğü yıllık 500 milyon lira olarak tahmin ediliyor. Ancak bu sayı yerinde duracak gibi değil. Gelecek 5 yılda pazarın yüzde 100 büyüyeceği öngörülüyor.

Türkiye'de kahve sektörü

Türkiye’de kahve sektörü umut vaadediyor

Caffe Nero Türkiye Pazarlama Müdürü Ayşe Akbal geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada İstanbul, İzmir ve Ankara’da olmak üzere toplam 45 mağazalarında aylık ortalama 1 milyondan fazla kişiyi ağırladıklarını söylüyor. Caffe Nero olarak yeni mağazalar açmayı planladıklarını anlatan Akbal, “Son dönemde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kahve kültürü önemli bir gelişim gösteriyor. Kahve sevenler farklı şekilde hazırlanmış kahve çeşitlerini denemekten büyük keyif alıyor. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’deki kahve pazarına olan ilginin artmaya devam edeceğini ve sektörün büyümesini sürdüreceğini” Ancak kahve kalitesinden ve hizmet anlayışından ödün vermeden aynı standartta kahveyi sunabilen markaların sektörde kalıcı olabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Türkiye, kahvenin çoğunu dünya kahve üretiminde birinci sırada bulunan Brezilya’dan ithal ediyor. Kolombiya, Endonezya, Meksika, Fildişi Kıyısı, Etiyopya, Uganda ve Guatemala da kahve ihraç eden diğer ülkeler olarak dikkati çekiyor. Dünyada 50 ülkede yaklaşık 25 milyon kahve üretimi yapan çiftçi ve kahve işçisi var.

 

Önceki Yazı

Türkiye’den Maya yerlisi kahve çiftçilerine destek

Sonraki Yazı

2017 İstanbul Coffee Festival için geri sayım başladı

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?