TARİH

Kahvenin tarihi ön yargılarla yazıldı

Bugünün popüler içkisi kahve eskiden zararlı içecekler sınıfındaydı. İşte kahvenin kısa tarihi...

Kahvenin tarihi bugünkü kadar parlak değildi. Ön yargılar nedeniyle tarihin pek çok döneminde suçlu ilan edilen kahve, kimi zaman yargılandı, kimi zaman yasaklandı. Zararlı bitki kabul edildi. Kahvve.com için yüzyıllar boyunca devam eden bu tartışmaları özetlemek istedik.

Kahve Etiyopya’dan geldi

Efsaneye göre kahve Etiyopyalı bir keçi olan Kaldi tarafından keşfedildi. Bitkinin yapraklarını kemiren Kaldi aniden zıplamaya, garip hareketler yapmaya başladı. Kahvenin tarihi böyle başladı. Keçiye bu bitkiyi yasaklayanlar bir süre sonra çekirdekleri kavurup suyunu içmeye başladı.

Kahvehaneleri Araplar icat etti

Kahvehane kültürünü başlatanlar Araplar oldu. Kahvehane işletenlerin kumar ve benzeri işlerle meşgul olduğuna inanılıyordu.

Kahvenin popülaritesi arttıkça, sağlık konusu ele alındı. Özellikle alkolizm için bir tedavi olarak İngiltere’de çok popülerdi.

1652’de kahve reklamı başladı

Londra’daki kahve dükkanı sahibi Pasqua Rosée‘nin bu 1652 reklamı, kahvenin sindirime yardım edebileceğini, gut hastalığı ve pis kokuyu önleyebileceğini ve iyileştirebileceğini anlatıyor. Öksürük, baş ve mide ağrısına yardımcı olabileceğine inanılıyordu. Hatta düşükleri önlediğini iddia edenler de vardı.

İlgilinizi Çekebilir!  Sicilya'da üretilen Aztek çikolatası Modica

Kahvenin tarihi ve İngiliz sömürgeciliği

<a href='https://www.kahvve.com/tag/kahvenin-tarihi/' target='_blank' rel='nofollow' title='Kahvenin tarihi'>Kahvenin tarihi</a>

1730’a gelindiğinde çay, günlük tercih edilen içecek olarak kahvenin yerini aldı. Bu tercih, 1773’e kadar İngiliz sömürgeciliyle devam etti. ABD’deki ünlü Boston Çay Partisi, çay içmeyi yersiz kıldı. Bunun üzerine her yerde kahve evleri açıldı ve Amerikalılar demlenmenin muhteşem uyarıcı özelliklerini keşfederken daha uzun saatler ayakta kalabilmelerinin de yolu açıldı.

1800’lerin ortalarında, Amerika kendisiyle savaşıyordu ve kimse kahveyi düşünecek durumda değildi. İç savaş sonrası Kellogg’un “Karamel Kahvesi” ve C.W. Post’un satışlarını arttırmak için kahve reklamları dikkat çekti. Bugün de ünlü bir marka olarak hayatına devam eden “Postum” o dönemin gözdesiydi.

1800’lerin başında kahvenin tarihi, onun zararlı bir içecek olduğu haberleriyle değişti. Kahvenin morfin, kokain, nikotin veya stirkin kadar kötü olduğunu ve körlüğe neden olabileceğini iddia edenler oldu.

1916 kahvein büyümeyi engellediğine dair dedikodular yayıldı. 1900’lerin başında tıbbi kaygılar ve kahvenin zararları hakkındaki kamuoyu inancı arttı.

1927 Science dergisindeki bir makalede 80.000 ilkokul ve ortaokul çocuğuna kahve içme alışkanlıkları hakkında sorular soruldu. Araştırmacılar, çoğu insanın günde bir fincan kahve içtiğini keşfedince bu konuda yatırım yapanlar çoğaldı.

İlgilinizi Çekebilir!  Hacı Reşid Ağa Kıraathanesi, İstanbul'un kaybolan mekanları

1978’de aynı yıl Beyzbol ilahı DiMaggio, Mr. Coffee reklamlarıyla televizyon ekranlarında göründü. Kahve satışları arttı.

Günümüzde kahvenin insan sağlığına faydaları konusunda pek çok araştırma sonuçları yayınlandı.

Konu. Kahvenin Tarihi

Konular

Selin Soydan

Kahve delisiyim. İçinde kahve olan herşey ilgimi çeker.

Benzer Yazılar

error: © 2019 Kahvve.com