Gençlerin kahve merakı neden arttı?

4 dakikalık okuma

Kahveyle yatıp kahveyle kalkan bir millet olduk. Bu durum birden bire olmadı. Eskiden evin büyüklerinin içeceği olarak tanınan kahve zaman içinde gençlerin de en sevdiği içeceklerden biri haline geldi. Türkiye bir anda kahve sektörünün parlayan yıldızı oldu. Peki bu duruma nasıl geldik?

Büyük global firmaların son yıllarda kahve sektörüne girerek, bu alanda alternatifler sunması, gençler arasında kahveye olan ilgiyi artırdı. Bu durum, Türkiye’nin kahve tüketimi ve ithalatının yükselmesine neden oldu. Kahve ithalatı son yıllarda arttı. Pazarın büyüklüğü yıllık 500 milyon liraya dayandı. Eskiden gençlerin pek tüketmediği kahve pazarını şimdi gençlerin tüketimi sırtlıyor.

Uluslararası Kahve Organizasyonu verilerine göre, Türkiye’nin kahve ithalatı 2014’te bir önceki yıla göre yüzde 13,6 artarak 55 bin tona çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ise çay, kahve ve baharat ithalatı bu yılın ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 148 milyon 517 bin dolar olarak gerçekleştirdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kahve sektöründeki gelişmelerin, genç nüfusun kahveye olan ilgisiyle açıklanabileceğini söyledi. Türkiye’deki genç nüfus arasında yabancı marka ve hazır kahve tüketiminin yaygınlaştığına dikkati çeken Ulusoy, “Bu eğilimin artmasında üniversitelerle, gençlerin yoğun olduğu bölgelere açılan ‘kahve evlerinin’ etkisi büyük olmuştur” dedi. Ulusoy, çay tüketim alışkanlıklarını tespit etmeye yönelik yaptıkları araştırmalarda da eğitimli nüfus ve kadınlar arasında kahve başta olmak üzere alternatif içecek türlerinin tüketiminin arttığını tespit ettiklerini bildirdi.

Kahve merakı günden güne artıyor

Barista Eğitmeni Yunus Çakmak da kahve ürünlerindeki çeşitliliğin artması ve büyük global firmaların sektöre girmesiyle kahvenin insanların öncelikli tercihi halini almaya başladığını anlattı. Kahve ile çay arasında 19’uncu yüzyılda bir rekabet yaşandığını ve bu rekabetin çayın üstünlüğüyle sonuçlandığını belirten Çakmak, “Kahve, bugünlerde eski günlerine dönme çabası içerisinde. Çayın zirvedeki yerini tehdit etmeye başladı. Bu duruma, kıraathanelerin azalması, kahve dükkanlarının artması da etki yaptı” değerlendirmesinde bulundu.

Türklerin kahveye olan ilgisinin her geçen gün arttığını savunan Çakmak, şöyle devam etti: “Türkiye’de kahve tüketimi ve üretimi alanında büyük bir hareketlilik var. Kahve ile olan ilişkisini sadece ‘Türk kahvesi’ ile sınırlı tutan Türk halkı, yeni kahve çeşitlerine alışmakta zorlanmadı. İnsanlarımız, yeni tatlara son derece açık. Her geçen gün büyüyen ve gelişen kahve sektörü de yeniliğe son derece açık. İnsanlar da bu yeniliği seviyor. Kahve sektörü, insanların taleplerine cevap verebilir konuma geldi.”

Önceki Yazı

Falı boşverin kahveden cilt maskesi yapın!

Sonraki Yazı

Gerçek aşkın tarifi bu resimlerde gizli!

error: © 2021 Kahvve.com