Kahveyi sade severim, psikopat mıyım?

Bu araştırma çok konuşulur... Psikopatlar kahvelerini sade tercih ediyor!
09/02/2023

Kahve hakkında yapılan araştırmalara her geçen gün yenileri ekleniyor. Bu araştırmalar kahvenin vucut sağlığına etkileri konusunda yoğunlaşsa da bazıları kahvenin insan üzerindeki psikolojik etkilerini açığa çıkarıyor. Buna son örnek kahvenin psikopatlıkla ilgisi…
Bu araştırmaya göre psikopatlar kahvelerini sade tercih ediyor.
Innsbruck Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen ve Appetite dergisinde bulguları yayınlanan çalışma, sade, sütsüz ve şekersiz kahve tercihi ile sadist ya da psikopatik eğilimler arasında ilişki olduğunu tespit etti.
1000’den fazla yetişkinin katılımıyla yapılan anketin sonuçlarını veri alan araştırmada, katılımcılara yeme içme konusundaki tercihleri soruldu.
Katılımcılar daha sonra sadizm, narsisizm ve psikopati gibi antisosyal kişilik bozukluklarının değerlendirildiği bir dizi teste tabi tutuldu. Yürütülen çalışma, acı tatların tercih edilmesinin psikopatik davranışlarla ilişkili olduğunu ortaya koydu.
Araştırmada, acı yiyecek tercihi ile ‘gündelik sadizm’, yani başkalarına orta düzeyde acı çektirmekten zevk alma eğilimi arasında bağlantı olduğu fark edildi.
Öte yandan çalışma, yalnızca sade kahve tercihiyle sözgelimi kişilik bozuklukları arasında ilişki kurmuyor; turp, kereviz ve tonik suyu tüketen katılımcıların da antisosyal özellikler sergileme olasılığının daha yüksek olduğu görüldü.
Araştırmacılar Christina Sagioglou ve Tobias Greitemeyer, bu kişilik bozuklukların acı tatları fazlaca seven insanlarda ‘kronik hale gelebileceğine’ ve onların daha kötü karakterlere sahip olmalarına yol açabileceğini ifade etti.
Daha önce bu türden yeme içme alışkanlıklarıyl psikopatik eğilimler arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çok sayıda çalışma yapılmıştı.

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?