Kaliteli kahvenin adresi: Kafeingo

06/11/2015
“Ben kahvenin evde hazırlananını severim”

Kahve çekirdeğinin ya taze kavrulmuşunu alırım ya da yeşil olanını. Zaman buldukça evde kendi yöntemlerimle kavurup değişik sonuçlar alsam da en doğru tekniğe deneme-yanılma yöntemiyle ulaşacağıma eminim.

Kahvenin evde içileni güzel demiştik… Evet aynen öyle. Tabi zevkler, tadlar, imkanlar, alışkanlıklar kişiden kişiye değişebilir ama evde içilen kahvenin tadı nedense her zaman daha güzeldir. Kahvenin kendi emeğinizle hazırlanması bunda etkilidir, ya da kahvenin yanında zevkinize hitap eden bir müzik ya da kitap bu tadı arttıran etkendir.

İyi kahve için iyi kahve çekirdekleri gerekir

Evde kahve hazırlamak için öncelikle espresso makinası ya da demleme aletine ihtiyacınız olsa da bence en önemlisi kahve çekirdeklerinin kendisidir. Bunların taze kavrulmuş olması gerekir ya da kavrulduktan hemen sonra havayla teması kesilmiş paketlerde korunması önemlidir. İki haftadan sonra kavrulmuş çekirdekler pek birşey ifade etmez.

Türkiye’de yaygınlaşıyor

Kahve kültürümün yeşerdiği ABD’de uzun yıllar doğru kahveye, doğru adreslerden ulaşma fırsatım oldu. Sokağa çıkıp en yakın kahveciden aldığım kahvelere daha sonraları internetten yaptığım siparişler eklendi.

Türkiye’de son zamanlarda artan kahve rüzgarı sayesinde uzun süredir ihtiyaç duyulan bir boşluk kapandı, ya da kapanıyor. Kahveye taze ve hızlı bir biçimde ulaşma alternatifleriniz çoğalıyor. Yani Starbuck’ın kavrulmuş kahve çekirdeği egemenliğini yavaş yavaş kırma imkanımız doğuyor.

Kafeingo ile kaliteli kahve kapınızda

Kaliteli kahveyi kapınıza kadar ulaştıran sistemler bir süredir Türkiye’de de uygulanıyor. Bu alanda kısa zamanda uzun bir yol alındı, alınmaya da devam ediliyor.

Kahve çekirdeği ihtiyacınızı karşılayan yeni adreslerden biri de Kafeingo. “Kahveniz hiç bitmesin” sloganıyla yola çıkmışlar. Kaliteli kahveyi en hızlı yolla size ulaştırmayı hedefliyorlar.

Kaliteli kahvenin adresi: Kafeingo 8

Kafeingo markasıyla karşılaşmam tamamen bir tedadüf sonucu. Web sitelerine girip incelediğimde aldığım ilk izlenimler olumluydu. Fazla karmaşa ve bilgi bombardımanından uzak durmayı tercih etmişler. Amaçları kaliteli kahveyi, benim gibi kahve çekirdeklerini dışardan alan kesime hızlı ve taze bir biçimde ulaştırmak. Bunun dışında diğer bütün konular aslında teferruattır. Kafeingo ekibinin bu felsefesi websitelerine yansımış. Bu durum marka için oluşacak ilk izlenimler açısından bir hayli önemlidir.

Hedef üçüncü nesil kahveyi içmek, içirmekse

Kaliteli kahvenin adresi: Kafeingo 3

Kafeingo, müşterilerinin aylık kahve ihtiyacını üçüncü nesil kaliteli kahve kıvamında karşılamayı amaçlıyor. Kafeingo.com‘dan yaptığınız siparişleriniz sonrasında kendi belirlediğiniz taze kavrulmuş kahveler özel ambalajlara konuyor. Bu ambalajlar daha büyük bir kutuya koyulup kargoya veriliyor. Bu aşamada en az kalite kadar hız da önemli. Ertesi gün kapınızda denilen pekçok ürünü almamız bazen günler sürebiliyor. Kafeingo ekibinin bu aşamada da işine özen gösterdiği belli.

Kalite kadar hız da önemli

Kaliteli kahvenin adresi: Kafeingo 1

Kargoya verilen Kafeingo kutusu ertesi gün kapımdaydı. Şık bir biçimde özenle tasarlanan bu kutuların üstünde “Tazelik Belgesi” yazını okumak da güzel bir duygu.

Kutunun içinde dört farklı kahve çeşidi var. Bu sayıyı siparişinizi verirken siz belirleyebiliyorsunuz. Öncelikle Guatemala kahvelerinden denemek istedim. Çünkü şu anda evde içtiğim kahve çeşidi bu ve ‘aynı cins iki kahve arasındaki lezzeti test etme açısından iyi olur’ diye düşündüm.

Hemen test ediyoruz

Kaliteli kahvenin adresi: Kafeingo 5

Espresso makinama yeterli miktarda Guatemala çekirdekleri koydum. Zaten hava almaz paketi açtığımda karşılaştığım mis gibi koku ilk aşamanın başarıyla geçildiğinin işaretiydi.

Kaliteli kahvenin adresi: Kafeingo 6

Makinadaki espresso miktarını ortalamaya getirip su oranını da en aza indirdim. Böylece gerçek kahvenin tadına ulaşma imkanım da artmış oldu.

Sonuç: Başarılı

Kaliteli kahvenin adresi: Kafeingo 10

Çıkan sonuç son derece başarılıydı. Uzun yıllardır evde kahvesini hazırlayan bir kişi olarak bu kadar tazesini beklemediğimi söyleyebilirim. Kafeingo’nun taze Guatemala kahvesi iddia ettikleri kadar kaliteli çekirdeklerden oluşuyordu.

Kahvenizi evde ya da ofinizde içmeyi sevenlerdenseniz Kafeingo adını bir kenara yazın. İnternet sitelerinden test amaçlı da olsa siparişinizi verin. Pişman olmayacağınızı kendi tecrübelerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim.

 

 

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?