Kedi sevmek isteyenlere özel kafe: CatTown

Asya ve Avrupa’da benzerleri olan kedi kafelerin ilki California’nın Oakland kentinde açıldı. California’da hizmet veren Cattown isimli kafeye gelenler kahve içmek yerine kedileri görmeyi tercih ediyor.

California’da kapılarını yeni açan bir kafeye gelenlerin büyük bölümünün amacı, kahve içmek ya da atıştırmak değil kedileri görmek. Müşterilerin bir taraftan çay ya da kahve içtiği bir yandan da kedilerle oynayabildiği kedi kafeleri ilk olarak 1990’larda Asya’da açılmaya başlamıştı. Ancak bugünlerde Asya ve Avrupa’da bu kafelerin birçok örneğini görmek mümkün. Bu modanın Amerika’ki ilk örneği ise California’nın Oakland kentinde açıldı.

Kafede yiyecek içeceğin yanı sıra kedi temalı hamur işi ürünler de satılıyor. Kafedeki ayrı bir bölümde 20 kadar kedi yaşıyor. Kedi odasında renkli duvar resimleri ve konforlu koltuklar var. Müşteriler ufak bir ücret karşılığı bu odaya geçip kedilerle vakit geçirebiliyor.

Oakland’daki kafenin müşteri çekmesinin birçok farklı nedeni var. Birçokları bu kafeye, çocukları kedileri sevdiği için geldiğini söylüyor. Yaşadıkları binada evcil hayvanlara izin olmadığını söyleyen kimi müşterilere göre de kafeye gitmek, çocuklarının evcil hayvanlarla vakit geçirebilmesi için bir fırsat.

Müştelerin bazıları da kafedeki kedileri evlat edinebiliyor. Oakland’daki kafe kedilere yeni yuva bulması açısından Asya ve Avrupa’daki örneklerinden farklı. Cat Town, yani Kedi Kasabası isimli kafeyi kuran Adam Myatt, kafenin evsiz kedilerin durumunu ortaya koyduğunu söylüyor. Dunn bundan 4 sene önce evsiz kediler için bir bakım evi kurmuş ve yüzlerce kediyi yeni bir yuva sahibi yapmış.

Amerika’da hayvan barınaklarında her sene milyonlarca kedi ve köpek uyutularak öldürülüyor. 4 sene önce Oakland’daki kedilerin de uyutulma oranı yüzde 40’mış. Kedi Kasabası ve bazı hayvan barınaklarının kısırlaştırma kampanyaları sayesinde bu oran bugün yüzde 20’ye düşmüş.

Kafede gönüllü çalışan yüzlerce kişinin bir kısmı aynı zamanda bu hayvanlara geçici barınak sağlıyor. Dunn, başarı ölçütlerinin ne kadar kediye ev buldukları ile bağlantılı olduğunu söylüyor ve şimdilik kafenin birçok kediye ev bulduğunu belirtiyor.

Kedi kafeleri Amerika’da yayılmayı sürdürüyor. Şimdiden New York’ta, Denver’da, San Diego’da ve Portland’da benzer işletmeler görmek mümkün.

CatTown‘a ait birbirinden ilginç fotoğrafları instagram hesapları @cattowncafe‘den görebilirsiniz.

Bu yazı yayınlandıktan sonra Facebook sayfamıza yorum yapan Cihan Tatlıkatık Eskişehir’de de bir kdei kafe olduğunu yazdı. Kendisine bu uyarısı için teşekkür ediyoruz. Cafe de Kedi hakkında ayrıntılı bilgiye facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.
Önceki Yazı

Dünya Kahve Günü’ne özel posterler

Sonraki Yazı

Kahve onlara çok yakışıyor

Haber son yazılar

Önce kahve sonra spor

Önce kahve sonra spor. İngiliz bilim insanları, bir bardak kahvenin performansı artırdığını ortaya koydu.…

Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

Uzmanlar bu soruya yanıt arıyor: Kahve ömrü uzatır mı? Çok yaşamak için ne yapmalıyım diyenlere bilimsel…

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com