Kenya Kahve Rehberi

Kenya kahvesi hakkında merak ettiğiniz her şey Kahvve.com'un hazırladığı Kenya Kahve Rehberi'nde
30/11/2023

Kenya kahve rehberi ile Kenya Kahvesi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kahvve.com okurları için özel olarak hazırladığımız Kenya Kahve Rehberi…

Kenya kahve rehberi ile Kenya Kahvesi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kahvve.com okurları için özel olarak hazırladığımız Kenya Kahve Rehberi…

Kenya, vahşi yaşam parklarından Afrika’nın en güzel plajlarına kadar sayısız güzellikleriyle ünlüdür. Aynı zamanda dünyanın en iyi kahvelerinin de üretildiği ülkedir. Kenya AA kahvesi, dünyanın dört bir yanında en iyi kahve çekirdeği olarak satılır. Kenya kahvesinin özelliklerini daha yakından tanımak için siz Kahvve.com okurlarına bu yazıyı hazırladık. İşte her yönüyle Kenya Kahve Rehberi.

Kenya’da üretilen kahvenin büyük bölümü kıtanın en yüksek ikincisi olan Kenya Dağı ve Elgon Dağı’nın eteklerinde yetişir. 1.400-2.000 metre yükseklikteki bu bölgelerin en belirgin özelliği bereketli volkanik topraklardan oluşmasıdır.

Kenya’da kahve yaklaşık 150 yıldır üretiliyor. Ancak dünya pazarına açılması 1950’lere rastlıyor. Bu tarihten sonra kahve Kenya’nın kahve en önemli ihracat kalemi oluyor. Ürettiği kahvenin neredeyse tamamını ihraç eden Kenya’da köklü bir kahve kültürü yok. Bunda hükümetin yerel kahve kullanımını kısıtlayıcı önlemleri etkili oldu çünkü toplanan kahvenin tamamı ihraç ediliyordu.

Birkaç yıl öncesine kadar, kaliteli bir fincan kahvenin tadını çıkarmak için kıyı bölgesinde veya beş yıldızlı bir otelin kafesinde bulunmanız gerekiyordu. Artık bu durum değişti. Özellikle genç profesyoneller ve üniversite öğrencileri sosyalleşmek ya da işlerine devam etmek için büyük kentlerin kafelerinde bir araya geliyor.

Kenya’nın kahveyle tanışması Arap tüccarlar sayesinde oldu. Önce sahil kesiminde kullanıldı. Acı kahve anlamına gelen Kahawa chungu, ilk zamanlar kömür sobaları üstünde kavruldu ve küçük seramik fincanlarda içildi. Kısa sürede sevildi ve Kahawa içenlerin sayısında hızlı bir artış oldu. Sokak aralarında, kahveyi birlikte içenlerin oluşturduğu mekanlar açıldı ve buralarda kahve eşliğinde tavla ya da koyu sohbetler başladı.

İlk kentsel kahve evi 1999 yılında Nairobi‘de kuruldu ve o zamandan beri benzer pekçok mekan açıldı. Ancak yanınızda oturan kişinin tam bir tabak patates ve et varsa şaşırmayın. Kahve, kahvehaneleri sürdürmek için henüz tek başına popüler değil, bu yüzden menülerine yemek eklediler.

Kenya kahvesinin özellikleri

Kenyanın dünya çapında bilinen geleneksel AA kahve çekirdekleri. Foto: © Remzi Gökdağ

Lezzet Profili – Kenya’nın farklı yerlerinden gelen kahve farklı tadları da beraberinde taşır. Bu ince tad ayrımı eğitimli bir kahve uzmanınca kolayca anlaşılabileceği gibi sıradan bir kahve tutkununun da kolaylıkla fark edebileceği bir özelliktir. Bu tadın en belirgin özelliği limon, çilek ve bergamot kokularıdır. Genel olarak lezzet profilleri parlaktır ve tadı asitlidir. İçenlere eşsiz bir tropik tat sunar.

Aroma – Kenya kahvesi, genellikle çikolata ile karakterize edilen hoş aromaya sahiptir. Ayrıca, bu tada taze çiçek aromaları da katkı sunar ve ortaya benzersiz bir kahve aroması çıkar.

Üretim – Diğer birçok kahve yetiştirme bölgesinde olduğu gibi, Kenya’da üretilen kahve çekirdekleri güneşte kurutulmadan önce ıslak ayrıştırmadan geçer. Kahve çekirdekleri önce yıkanır sonra güneşte kurumaya alınır. Bu yöntemle, temiz, parlak ve aromalı kahve çekirdekleri elde edilir.

Kenya kahvesinin tarihçesi

Başkent Nairobi yakınlarındaki bir kahve çiftliği. Foto: © Remzi Gökdağ

Kenya kahvesinin hikayesi, ülkeyi İngilizlerin sömürmesiyle başlar. İlk kahve fidanları misyonerler tarafından getirilir.

Kahvenin doğum yeri olarak bilinen Etiyopya ile sınırı olmasına rağmen Kenya’da 1890’ların başına kadar kahve yetiştirilmiyordu.

Kahve bitkisinin Kenya’ya ilk girişine dair kesin bir bilgi yok ancak diğer kahve üretici ülkelerinde olduğu gibi buraya da misyonerler tarafından getirildiğine inanılıyor. 1893’te Brezilya’dan ithal edilen kahve bitkisi Kenya iklimine kısa sürede adapte oldu ve kahve çiftçiliği hızla yayıldı.

İngilizler Kenya’yı 1895’te sömürgeleştirdikten sonra kahve dahil tüm mahsullerin kontrolünü ele geçirdiler. Başlangıçta, kahve sadece başkent Nairobi’nin çevresindeki büyük İngiliz işletmelerinde yetiştirildi ancak tarlalar daha sonra dağ yamaçlarına taşındı. 1900’lerin başında, Londra’da Kenya kahvesi için bir alış satış ofisi kuruldu.

1933’te Kenya Kahve Konseyi kuruldu ve kahve plantasyonlarından kahvenin işlenmesi ve pazarlanmasına kadar endüstriyi organize eden bir dizi kanun teklifi kabul edildi.

İlerleyen yıllarda kahve sektörü İngiltere’den bağımsızlık mücadelesi başlatsa da sayısız zorluklarla karşılaştı. Kenya 1960’ların başında İngilizlerden bağımsızlığını kazandıktan sonra Kenyalı kahve yetiştiricileri önderliğinde yeni bir dönem başladı.

Cesur reformlar ve birçok Kenyalı’nın cesareti sayesinde çiftçiler ürünlerini istedikleri gibi özgürce üretmeye başladılar ve Kenya kahvesinin geleceğini sonsuza dek değiştirdiler.

Bunu takip eden yıllarda kahve yetiştirme kooperatifleri kuruldu. Bu kooperatifler günümüzde de küçük ölçekli kahve yetiştiricileri tarafından yaygın olarak kullanılan ve genellikle sektörün büyümesiyle ilişkilendirilen bir model oluşturdu.

Bugün Kenya’nın kahve endüstrisi yenilik ve fırsatla tanımlanıyor. Kenya’daki kahve çiftçileri üyeliği olan Kenya Kahve Üreticileri Derneği gibi kuruluşlar, ülke çapında kahve üreticilerinin sosyoekonomik refahının korunmasına ve büyümesine katkıda bulunuyor.

Nasıl üretilir?

Olgunlaşan kahve çekirdekleri

Kenyada yılda yaklaşık 60 milyon kilogram kahve üretiyor. Kenya’da kahve çoğunlukla küçük ölçekli çiftçiler tarafından üretilir. Bu çiftçilerin sayısı yaklaşık 150 bini buluyor. Kurumsal şirketler, küçük üreticilere kahve öğütme, pazarlama ve hatta açık artırma konusunda yardımcı olur ve aynı zamanda yalnızca en yüksek kahve standartlarının korunmasını sağlar.
Kenyalılar kahve yerine çayı tercih ediyor. Bu yüzden kahve tüketimi düşük, ihracat oranı büyük. Ülkede üretilen kahvenin yaklaşık% 95’i ihraç ediliyor. Robusta cins çekirdek yetiştiren çiftçiler de var ama Arabica Kenya’da yaygın üretilen kahve türüdür.

İklim koşulları

Kenya’nın iklimi kahvenin büyümesi için son derece uygundur. Kahve verimli volkanik topraklarda ve genellikle deniz seviyesinden 1.400 ila 2.000 metre yükseklikte yetişir. Verimli derin volkanik topraklar Arabica kahvesinin büyümesi için mükemmeldir. Bu topraklar ayrıca 5.3 ila 6.0 arasında değişen bir pH ile asidiktir, bu da toprağı kahve için daha da ideal hale getirir.

Arabica kahvesinin gelişmesi için daha fazla yağmura ihtiyacı vardır ve Kenya’da kahve yetiştirme alanlarına yılda 1.000 mm ila 2.000 mm yağış düşer.

Kenya AA kahvesi

Arabica kahvesi, Kenya Dağı çevresinde yetişir. Foto: © Remzi Gökdağ

Her şey ortamında yetişir ve kahve de bu kuralın bir parçasıdır. Kenya’nın ünlü Arabica kahvesi, Kenya Dağı çevresinde yetişir. Yükseklik, kahvelerin yavaş büyümesine neden olur, geçen zamanda kahve çekirdeği olgunlaşır ve kahve bitkisinin çok sayıda farklı besin aromasıyla büyümesini sağlar. Bölgenin zengin volkanik toprağı ve yağışlar her yudumda derin, parlak bir lezzet yaratır. Kenya’nın botanik tarım imkanı, bal ve lavanta gibi aromalar kahveye geçer ve Kenya kahvesinin benzersiz tadını yaratır.

Ama sadece kahvenin yetiştirildiği yer değil, nasıl yetiştirildiği de önemlidir. Kenya’nın çalışkan insanları kahve konusundaki becerilerini nesillerdir geliştiriyor. Kenyalılar topraklarını düzenli ekerken aynı zamanda ürünlerin yüksek kalitesini korumaya da dikkat ediyor. Çekirdek toplama, hasat ve işlenmesi sırasında detaylara gösterilen özen, kahvenin eşsiz kalitesinin anahtarıdır.

Kenyalılar ayrıca çekirdekleri şekle, renge ve yoğunluğa göre titizlikle sınıflandırırlar. En büyük ve en iyi kahve çekirdekleri AA olarak tanımlanır. Bu çekirdeklerin tadı ve aroması yoğundur. İçinde pekçok bitkinin yağı bulunur.

Kenya Kahve Rehberi

Hazırlayan: Kahvve.com

Yazan: Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?