Koronavirüs: Starbuck’ın Çin’deki zararı büyük!

3 dakikalık okuma

Koronavirüs nedeniyle Starbucks'ın Çin'de satışları yarıya indi. Starbuck'ın Çin'deki zararı 430 milyon doları buldu

Starbucks, ölümcül koronavirüs nedeniyle Çin’in mağazalarında satış rakamlarındaki düşüşlerin devam edeceğini tahmin ediyor.

Starbucks’ın CEO’su Kevin Johnson Şubat ayında Çin’deki satışlarının bir önceki yıla göre % 78 düştüğünü belirtti. Koronavirüs salgından önce, şirket satışların % 3 artmasını bekliyordu. Salgınla birlikte gelirlerindeki kayıp % 50 düştü. Bu durum 400 milyon ila 430 milyon dolar arasında bir zarar anlamına geliyor. Kriz nedeniyle Çin’de bazı mağazaların açılması da gecikebilir.

Starbucks salgın nedeniyle geçtiğimiz ay Çin’deki yerlerinin yaklaşık% 80’ini kapatmıştı. Geçen hafta iyimser bir tahminle bazı mağazalarını açan Starbucks’ın zararı devam ediyor. Çünkü mağazaların açık olması insanların gelip kahve alacağı anlamına gelmiyor. Korku nedeniyle halkın büyük bölümü sokağa çıkamıyor.

Starbucks çalışanları maske takıyor ve günlük sağlık kontrolünden geçiyor, “temassız” hizmet sayesinde müşterilere dokunmaktan kaçınıyorlar.

Starbucks’ın CEO’su Kevin Johnson inansal etkilerin “geçici” olduğunu söylüyor. ve ekliyor: “Çin’deki işimizin uzun vadeli kârlılığına ve büyüme potansiyeline güveniyoruz.”

Tekrar açtı

Starbucks, Çin’de yaşanan koronavirüs salgını sonrasında, ülkede bulunan 4 bin kahve dükkanını kapatmıştı. Yeni koronavirüs vakası sayısının azalmasıyla birlikte ülkedeki şubelerin yüzde 85’i açıldı…

Çin’de ortaya çıkan ve 3 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs salgını sonrasında 4 bin şubesini kapatan Starbucks, bölgede toparlanmanın ilk işaretlerinin görülmesiyle birlikte dükkanların yüzde 85’ini tekrar açtı. Küresel gelirinin yüzde 10’unu Çin’den kazanan Starbucks, bir süre önce koronavirüs tehdidi nedeniyle ülkedeki kafelerinin yarısından fazlasını geçici olarak kapattığını duyurmuştu.

Starbucks’ın ABD dışındaki en büyük pazarı

Çin, Starbucks’ın ABD dışındaki en büyük pazarı. Starbucks, Çin’deki ilk şubesini Ocak 1999’da Pekin’de açmıştı. Starbucks’ın Çin’de 4 bin 300 mağazası bulunuyor. Şirket küresel satışlarının yüzde 10’unu Çin’de yapıyor. Bu nedenle Çin pazarı şirketin büyüme hedeflerinin lokomotifi konumunda görülüyor.

Önceki Yazı

Starbucks Çin'deki şubelerini yeniden açtı

Sonraki Yazı

Koronavirüs: Londra Kahve Festivali ertelendi

error: © 2021 Kahvve.com