Dünya Kahve Günü’nün tatlı tadı: Krispy Kreme!

Bugün Dünya Kahve Günü… Dünyanın farklı bölgelerinde kahve sevenler tarafından kutlanan bu özel gün için İstanbul’da da bir etkinlik vardı. Dünyaca ünlü doughnut üreticisi Krispy Kreme tarafından düzenlenen etkinlikte kahve tutkunları bir araya geldi.

Barista Akademi‘nin işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte kahvenin kavrulma ve hazırlanma teknikleri hakkında bilgilere yer verildi. Dünyanın farklı bölgelerinden getirilen ve özel tekniklerle kavrulan kahvelerin farklı tadım ve ölçüm tekniklerinden örnekler gösterildi.

Dünya Kahve Günü'nün tatlı tadı Krispy Kreme 2

Krispy Kreme Barista Akademisi Eğitim Direktörü Mustafa Tırınk tarafından yapılan sunumda kahvelerin üretildiği yerler ve üretim tekniklerinin yanı sıra, kahve kavurma ve tadım denemeleri hakkında da bilgi verildi. Kahveden verimli tadın alınabilmesi için kavurma süresi ve tekniklerinin önemli olduğunu belirten Mustafa Tırınk, Türkiye’de 3. dalga kahve kültürünün önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacağını söyledi.

Dünya Kahve Günü'nün tatlı tadı Krispy Kreme 1

Krispy Kreme Pazarlama Yöneticisi Ebru Kayaman da dünya genelinde yaygın olarak tüketilen Krispy Kreme “doughnut”larının Türkiye’de de kahve yanında beğeniyle tüketildiğini söyledi. Şirket tarafından özel olarak seçilen bölgelerden ihraç edilen kahvelerden hazırlanan özel filtre kahve çekirdeklerinin de mağazalarda satışa başlandığını ve kahve severler tarafından beğenildiğini söyledi.

Kahvenin vazgeçilmezi: Krispy Kreme

Dünya Kahve Günü'nün tatlı tadı Krispy Kreme 3

Türkiye’de henüz yaygın olarak kullanılmasa da Krispy Kreme doughnut’lar dünya genelinde ve özellikle ABD’de kahve yanında en çok tüketilen yiyeceklerin başında geliyor. İlk mağazasını 1937 yılında Amerika’da açan Krispy Kreme, bugün 17 ülkede, 530’un üstünde mağazasıyla günde 7.5 milyon adet, yılda 2.7 milyar adet donut üretiyor.

 

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve yayıncıdır. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başlayan Remzi Gökdağ, İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödüllerine sahiptir. Remzi Gökdağ'ın Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı adında dört kitabı vardır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Bugün 1 Ekim Dünya Kahve Günü

Sonraki Yazı

Cinsel gücü artırıcı bitkisel kahve keşfedildi

Haber son yazılar

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com