Küba kahvesi eşliğinde Havana

3 dakikalık okuma

Küba kahvesi ya da orjinal adıyla Café Cubano… Küba’nın ve Kübalıların vazgeçemeyeceği kahveleri olan Café Cubano, Küba’yı ziyaret eden her turistin mola verip denemesi gereken tadlardan biridir.

Café Cubano‘yu Havana’da tadabileceğiniz mekanların başında Cafe Bohemia, Cafe Escorial ve La Chucheria gelir. Bu isimler Havana’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken kahve duraklarıdır.

Küba kahvesi nedir, nasıl hazırlanır ve içilir?

Küba’ya gidenlerden sık sık duyacağınız bu mekanlarda en çok tüketilen içeceklerin başında Küba kahvesi gerlir. Sık sık duyduğumuz bu Küba kahvesi nedir, nasıl hazırlanır ve içilir?

Küba, kahvenin su kadar önemli olduğu bir ülkedir. Genellikle sert kahve türleri ile bilinen Havana’da mutlaka denemeniz gereken birçok farklı kahve çeşidi bulunuyor.

Cafe cubano olarak da bilinen Küba kahvesi aslında bildiğimiz espressonun benzeridir. Küba kahvesinde kullanılan çekirdeklerdeki karamel tadı bu tür kahvenin en belirgin özelliğidir. Sert sayılır ancak içimi kolaydır. Küba kahvesini diğer kahvelerden ayıran en belirgin özellik içine atılan şeker miktarıdır. Kübalılar kahvelerini bol şekerli içer. Cafe cubanoyu en yaygın pişirme yöntemi Moka potla olan yöntemdir.

Küba kahvesinin Küba dışında en yaygın kullanılan yerlerin başında Miami gelir. Kübalı göçmenlerin ABD’ye taşıdığı bu kültüre bugün de özellikle Florida eyaletinde rastlamak mümkün. Bustelo ve Pilon kahve markaları Küba dışında yaşayan Kübalıların en çok tercih ettiği Küba kahvelerindendir.

Kübalılar kahve içtikleri bara cafecito adını verir. Burada ayaküstü kahvelerini yudumlayıp sohbet etmeye bayılırlar.

Café Cubano: Şekeri bol karamel tadı kuvvetli espresso.

Colada: En yaygın içilen kahve türlerinden biridir. Büyük bardaklarda gelir, içecek kişi sayısına göre küçük bardak ya da kamış istenir. Sosyal ortamların vazgeçilmez içeceğidir.

Café con leche: Bildiğimiz lattenin İspanyolcası. Café Cubano üstüne eklenen sıcak süt köpüğü ile servis edilir. Tropikal akşamların vazgeçilmezidir. Hele yanında Buena Vista Social Club dinliyorsanız.

Cortadito: café con lechenin küçüğüdür. Süt miktarı daha azdır. Sert kahveden hoşlanmayanlar için idealdir.

Küba kahvesi,Küba kahvesi nedir,Havana,havana kafe,Havana gezisi,Café Cubano,Colada,Café con leche,Cortadito, Buena Vista Social Club

 

Önceki Yazı

5 aşamada kaliteli Türk kahvesi tarifi

error: © 2021 Kahvve.com