Küresel kahve talebi alarm veriyor

Brezilya Kahve İhracatçıları Birliği Ceface'den yapılan açıklamada ülkenin ocak ayındaki ihracatının geçen yıla kıyasla yüzde 14 azaldığı ancak bu azalmanın, yerel ve küresel talebi etkilemeyeceği belirtildi.
16/04/2023

Olumsuz iklim koşullarının kahve fiyatlarını yükseltmesi nedeniyle kahvede stok endişesi ve tedarik zincirindeki sorunlar devam ediyor. Yaşanan tüm olumsuz etkenlere rağmen küresel kahve talebinin karşılanmasında sorun yaşanmayacağı belirtiliyor.
Brezilya Kahve İhracatçıları Birliği Ceface’den yapılan açıklamada ülkenin ocak ayındaki ihracatının geçen yıla kıyasla yüzde 14 azaldığı ancak bu azalmanın, yerel ve küresel talebi etkilemeyeceği belirtildi.
Bu yılın ocak ayında her biri 60 kilogram ağırlığındaki kahve çuvallarından 2.9 milyon adet ihraç edildiğini açıklayan Ceface’ye göre ihracatı yavaşlatan etkenlerin başında üretimin azalması ve tedarik zincirinde yaşanan sorunlar var.
Kahve stoklarının yüksek miktarlı olmadığı Brezilya’da, ihracattaki zayıflamanın yerel ve küresel kahve talebinin karşılanmasında herhangi bir sorun yaratmayacağı vurgulanıyor.
Geçen yıl Brezilya’nın kahve ihracatını engelleyen konteynır eksikliğine ek olarak, kamyon şoförü sıkıntısının olduğu ABD ve Kanada gibi en önemli destinasyonlar, ihracatın azalmasında önemli bir yer tutuyor.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?