Lüks tüketim pazarı Ginza’dayız

07/04/2016

Dünyadaki en büyük üçüncü lüks tüketim pazarı Japonya’da. Burada yabancı şirketler için önemli fırsatlar bulunuyor. Özellikle de Avrupalı firmalar buraya yatırım yapıyor.

Şu anda Tokyo’nun lüks marka bölgesi Ginza’dayız. Bu Avusturyalı aile şirketi uluslararası çapta üne sahip. Kristal taş sektöründe olan bu firma 70’li yıllardan beri Japonya’da ticaret yapıyor. 115 şubesi bulunan firmanın son açtığı bu mağaza diğerlerinden çok farklı.

Vincent Nelias, Swarovski Japonya İşletme Müdürü: “Japonlar genelde klasik ürünleri tercih ediyor. Daha çok zarif tasarımları seviyorlar. Elbette moda ve akımları takip ediyorlar. Ancak Japonya“da genel itibariyle klasik koleksiyonların satışını yapıyoruz.’‘

Japonya’daki lüks tüketim pazarı ve ayrıcalıklı müşterilerin sayısı turizmin gelişmesiyle artış gösterdi.

Örneğin 2014 yılında ülkeye 2.5 milyon Çinli geldi. Bu rakam 2015 yılında iki katına çıktı. Doğal olarak lüks tüketim satışlarından elde edilen ciro da buna bağlı olarak artış gösterdi.

Vincent Nelias, Swarovski Japonya İşletme Müdürü: “Hizmet şeklimizi biraz değiştirmek zorunda kaldık. Artık Çince bilen elemanlarımız var. En çok satan ürünlerden bir koleksiyon oluşturduk. Artık koleksiyonlarımızı sunma ve hizmet açısından daha hızlı hareket ediyoruz.

Ancak bu ülkedeki müşterilerimizi de unutmamalıyız. Japonya’daki ticaretimizin yüzde 90’ını onlarla yapıyoruz. Bu sebeple Japon müşterilere elimizden geldiğince en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz.’‘

“İşte bu bölgede hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir hizmet anlayışı bulunuyor. Omotenachi… Yani Japon misafirperverliği… Bu hizmet anlayışının belki de dünyada en iyi uygulandığı yer burası…

Bunun yanında bazı gelenekleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Örneğin Avrupalı bir firma pazarda başarılı olmak istiyorsa, Japon müşterilerin bu verilen hizmeti gerçekten de talep ettiğinden emin olması gerekiyor. Ayrıca uzmanlar özellikle şunu da belirtiyor. 2011 yılındaki depremden sonra Japonya’daki alış-veriş akımları konusunda büyük değişimler görüldü.

Tokyo’nun lüks tüketim pazarı

Lüks tüketim pazarı Ginza’dayız 2

Ako Enomoto, Moda Uzmanı: “Ne değişti? 2011 yılından önce birçok farklı ürün tüketiyorduk. Ancak depremden sonra kaybettiğimiz bazı özelliklerimizin farkına vardık. Bizim için en değerli olan şey neydi? Bu sebeple hayatımızın merkezine ailemiz ve arkadaşlarımızı tekrar koyduk.’‘

Diğer bir örnek de Osaka’dan… Bu hareketli ve canlı şehrin farklı bir atmosferi bulunuyor. Danimarkalı lüks mobilya markası Nordic Deco, Asya’daki ilk mağazasını 2012 yılında bu şehirde açmış.

Hirotake Yamamoto, Flying Tiger Japan CEO’su: ‘‘Tokyo bizim için çok önemli bir pazardı. Hata payımız bulunmuyordu. Bu sebeple Osaka’yı deneme amaçlı seçtik. Yani bizim ürünlerimiz çok eğlenceli. Ve Osakalı insanlar bu eğlenceli ürünlerimizi keşfetmeye başladılar.’‘

Şirket amacına ulaştı ve Tokyo dahil toplam dört şehirde 24 mağaza daha açarak başarıyı yakaladı. Elbette yeni hedef, gelecekte mağaza sayısını ikiye katlamak.

Bu firma, Japonya Dış Ticaret Organizasyonu JETRO’dan pazara girmeden önce danışmanlık hizmeti almış. Bu sebeple firma attığı her adımda Japonya pazarı hakkında bilmesi gereken her şeyi bu kurum sayesinde hızlı bir şekilde öğrenmiş.

https://www.jetro.go.jp/en/

Hirotake Yamamoto, Flying Tiger Japan CEO’su: “Bu pazarda iki şey öğrendik. Japonya doymuş bir pazar. Bu sebeple ürün kalitesi çok önemli. Ayrıca özel ürünler üreterek bunu Japonya pazarının ihtiyaçlarına göre değiştirmemiz gerekiyor.’‘

Lüks, hayat tarzı ve nezaket… Birçok uzmana göre Japonya pazarı karlı ancak uzun vadeli düşülmesi gereken bir yatırım yeri… Ayrıca bu pazarda Avrupa menşeili ürünlerin değeri yüksek.

Kaynak: Euronews

 

lüks tüketim pazarı, ginza, tolyo, japonya,lüks

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

Önceki Yazı

İnsanlığın hikayesi Confluence Müzesi’nde

Sonraki Yazı

En ucuz tatil hangi ülkelerde yapılır?

error: © 2021 Kahvve.com