Menengiç gerçekten kahve midir?

Kimine göre gelmiş geçmiş en muhteşem içeceklerden biridir. İçinde kahveden başka her şey vardır. Yabani Antep fıstığı ağacının meyvelerinden üretilir. Gaziantep ve yöresinde bolca tüketilir. Tahmin ettiniz Menengiç kahvesinden bahsediyoruz.

Menengiç kahvesinin tadı kahvecileri ikiye ayırmış durumda. Bu tadı sevenler kadar yanına yaklaşmayanlar da var. Normal kahve ile alakası olmayan bu tad pekçok kahve severlerce yadırgansa da tiryakileri de yok değil.

Aslında Menengiç kahve olarak değil de ilaç olarak pazarlansaydı çok daha yaygın kullanılan bir içecek olabilirdi. Çünkü faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Bunun nedeni de bileşiminde bulunan maddeler.
<a href='https://www.kahvve.com/tag/menengic/' target='_blank' rel='nofollow' title='menengiç'>menengiç</a> kahvesi

Menengiç‘te E ve B grubu vitaminler ile sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, mangan, selenyum, kadminyum gibi önemli mineral ve elementler bulunuyor.

Aynı zamanda protein, yağ, besinsel lif, doymamış yağ asitleri ve mineral maddeler açısından da son derece zengin. Bu nedenle kansere ve yaşlanmaya karşı son derece yararlı.

Türkiye’nin batı, güney ve güneydoğu kesimlerinde daha çok dağlık ve kırsal alanlarda doğal olarak yetişen menengiç (Çitlenbik) meyvesi, bölgede yabani fıstık olarak da adlandırılıyor.

Ayrıca sakızlık, gizven, kizvan, yabani fıstık, Antep fıstığı, menengüç, menengeç, melengeç, meneş, merengiç, menegiç, melengiç, menengis, pistacao coffee, pistacia terebinthus, terebinth gibi adlarla da anılıyor.

Menengiç kahvesinin faydaları

* Öksürüğü keser.
* Balgam söktürür.
* Nefes açıcıdır.
* Nefes darlığına iyi gelir.
* Antiseptik özelligi vardır.
* Göğsü yumuşatır.
* Solunum yollarına faydası vardır.
* Ayak terlemelerini önler.
* Yaraları tedavi eder.
* Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
* Ses tellerine iyi gelir.
* Mide ağrılarını dindirir.
* Kalp yetmezliği riskini azaltır.
* Afrodizyak(Cinsel gücü artırıcı) etkisi vardır.
* Yağlı bir içecektir, yüksek E vitamini ve doymamış yağ asidi düzeyi ile kandaki kolesterolü düşürmeye
kalp ve damar sertliğini önlemeye yardımcı olur.

Menengiç kahvesi nasıl yapılır?

Menengiç kahvesi için gereken malzemeler (1 kişilik)

  • 1 kahve fincanı süt
  • 1 çay kaşığının ucuyla kahve
  • Arzuya göre şeker

Yapılışı

Aynı sütlü kahve yapar gibi sütü cezveye alıyoruz kahveyi ve şekeri ekliyoruz karıştırarak pişiriyoruz. Pişen kahveyi fincana koyarak servis yapıyoruz. Hepsi bu!

menengiç kahvesi

Önceki Yazı

Kafeinin kutsal gücü

Sonraki Yazı

Kahvenizi için, bu gerçekleri bilin…

Lezzet son yazılar

Starbucks’ın mozaik kek tarifi

Kahvenizi içerken yanında birşeyler atıştırmayı sevenlere Starbuck'ın ünlü mozaik keki tarifini veriyoruz. Kahveyle birlikte ağzınızda kalıcı…

error: © 2021 Kahvve.com