Moka pot temizleme rehberi

17/10/2022

Moka Pot temizleme rehberi ile Moka aletlerinizi kolayca temizleyebilirsiniz. Moka pot nasıl temizlenir? Bu sorunun yanıtını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu sayfada sizle için Moka Pot temizleme rehberi hazırladık.

Moka pot ile kahve pişirme konusunda daha önce hazırladığımız yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Moka Pot Temizleme Rehberi

Moka Pot temizleme rehberi

Zaman zaman farklı kahve pişirme teknikleri konusunda yazıyoruz. Moka pot ile kahve pişirme bu tekniklerin geleneksel olanlarından biri. İtalyanların sık kullandığı Moka pot ile kahve pişirme tekniği diğerlerine göre oldukça basit. Kahve haznesine çekilmiş kahveyi koyup aleti ocağa koyuyorsunuz. Altta kaynayan suyun basıncıyla pişen kahve üst kısıma yükseliyor ve kahveniz içmeye hazır hale geliyor.

Moka Pot aleti

Moka pot ile işiniz bittikten sonra temizliği de oldukça basit.

İlk kuralımız Moka potu kesinlikle bulaşık makinesinde yıkamayın. Bulaşık bakinelerinde yıkanan Moka potlarda oksitlenme oluşur. Bu durum hazırladığınız kahvede metalik bir tad bırakır. Sert fırça ve bulaşık tellerini de Moka pot aletlerinden uzak tutun. Bu gibi temizlik araçları Moka pot yüzeyinde çiziklere neden olur.

İtalyanların kullandığı tekniği siz de uygulayabilirsiniz. Kahve yağlarının Moka pot zemininde ince bir tabaka yarattığını bilen İtalyanlat bu tabakanın pişen her kahveye daha iyi bir tad verdiğine inanır. Bu nedenle Moka aletlerini sabun ya da deterjanla yıkamaktan kaçınırlar. Suda durulama onlar için yeterlidir.

Moka Pot Nasıl Temizlenir?

Mokapot nedir

Moka potunuzu temizlemek için sadece ılık su ve temizleme bezine ihtiyacınız olacak. Temizlemeden önce kullandığınız kahve posasını çöpe boşaltın. Ilık suda iyice yıkadıktan sonra kurulayın.

Moka aletinin su ve kahve haznesine de aynı işlemleri uygulayın. Bütün bu işlemlerde yumuşak bir bulaşık bezi kullanmayı unutmayın. Sünger kullanacaksanız süngerin sert kısmını Moka aletinize değdirmeyin.

İyice kurumasını bekleyin. Kurumadan parçaları birleştirmeyin.

Moka Pot ile ilgili ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelimeler: Moka pot temizleme rehberi, Moka pot nasıl temizlenir, Moka pot, Moka pot nedir, Bialetti Moka Aleti, Bialetti Moka Express, Mokapot, 

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?