Natron Gölü hakkında bilmedikleriniz!

03/01/2017

Natron Gölü Tanzanya’nın kuzeyinde Arusha bölgesinde yer alıyor.

Göl mineral zengini sıcak su kaynakları ve Kenya’da doğan Güney Ewaso Ng’iro Nehri tarafından beslenir. Natrol Gölü oldukça sığdır. Natron Gölü 57 kilometre uzunluğunda, 22 kilometre genişliğindedir ve derinliği 3 metreden daha azdır. Natron Gölü ve çevresi dönemsel ve düzensiz yağışlar alır. Bu yağışlar genelde Aralık ve Mayıs aralığında gerçekleşir. Natron Gölü sıcaklığı ortalama 40 derece üzerindedir.

Natron Gölü aşırı buharlaşma nedeniyle yüksek oranda natron (doğal sodyum karbonat) ve trona içerir. Gölün PH değeri zaman zaman 12 üzerine çıkabilir. Gölü çevreleyen ana kaya yüksek oranda sodyum içeren alkali ve Buzul Çağı boyunca örtünen trakit lavı içerir. Lavda yüksek oranda karbonat ve düşük oranda kalsiyum ve magnezyum bulunur. Bu sebeple Natron Gölü yakıcı alkali su yatağına dönüşmüştür.

Natron Gölü, aşırı buharlaşma nedeniyle kendine özgü bir renge sahiptir. Kurak dönemde tuzluluk oranı artar ve tuz ile beslenen mikroorganizmalar gelişmeye başlar. Bazı siyanobakterileri de içeren bu gibi halofilik organizmalar, bitkiler gibi fotosentez yaparak kendi besinini üretir. Siyanobakteride bulunan kırmızı yan fotosentez pigmenti Natron Gölü’nün orta kısmına kırmızı, kıyı kesimlerine de turuncu renkleri verir. Gölün yüzeyinde bulunan alkali tuz tortusu, tuzla beslenen mikroorganizmalar tarafından kızıl ve pembe renklere bürünür.

Natron Gölü’nün kıyısında yer alan tuzlu su ve tatlı su bataklığı bir çok bitkinin gelişimine katkı sağlar.

Natron Gölü bir çok hayvan için aşırı sıcak ve tuzludur. Buna rağmen Natron Gölü bazı endemik alglere, omurgasızlara ve kuşlara ev sahipliği yapar. Gölün tuz oranı daha düşük yerlerinde bazı balık türleri de yaşayabilmektedir.

Natron Gölü nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 2.5 milyon küçük flamingo türü için Doğu Afrika’da bulunan düzenli tek beslenme alanıdır. Tuzluluk oranı yükseldiğinde siyanobakteri sayısı da artar ve böylece Natron Gölü daha çok canlı türünü destekler. Bu flamingolar da Natron Gölü çevresi boyunca toplanır ve spirulina algleri ile beslenir. Natron Gölü avcılar için elverişsiz bir alandır bu sayede göl, etrafında beslenen canlılar için güvenli bir beslenme alanı görevi görür.

Natron Gölü sanılanın aksine canlıları taşlaştıran bir su yatağı değildir. Taşa dönen canlı hikayeleri efsaneden ibarettir. Adapte yeteneği olmayan canlılar için Natron Gölü yakıcı etkiye sahiptir, bu da gözlerin ve derinin yanmasına sebep olur.

 

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?