New York Halk Kütüphanesi görsel arşivini açtı

12/01/2016

New York Halk Kütüphanesi, arşivindeki 200 bine yakın görseli yüksek çözünürlüklü bir şekilde internete yükledi. Yüzyıllara, türlerine ve bölgelere göre kategorilendirilen görseller kütüphanenin internet sitesinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

New York Halk Kütüphanesi Arşivleri

New York Halk Kütüphanesi, arşivlerindeki 200 bine yakın görseli internete yükledi. Kahveye ait tozlu raflarda kalan binlerce fotoğraf kütüphanenin internet sitesinden yüksek çözünürlüklü bir şekilde ücretsiz indirilebiliyor.

New York Halk Kütüphanesi görsel arşivini açtı 2

Kütüphane yöneticisi Shana Kimball, görsellerin internete yüklenmesini “İzne gerek yok, sadece alın ve kullanın” mesajıyla duyurdu. Görseller; kullanıcılar tarafından daha kolay bulunabilmesi için yüzyıllara, türlerine ve bölgelere göre kategorilendirilmiş durumunda.

New York Halk Kütüphanesi görsel arşivini açtı 3

Kütüphane, görsellerin yeniden kullanımlarını teşvik etmek amacıyla dijital oyunlar ve araçlar da geliştirdi. Bu oyunlardan biri, ‘konak ustaları’. Kullanıcılar, bu oyunda Pac-man’e benzeyen bir karakter vasıtasıyla New York apartmanlarının planları arasında yönlerini bulmaya çalışıyor. Sokakların, caddelerin yıllara göre değişiminin karşılaştırılabildiği bir diğer uygulama olan ‘Önce ve şimdi’ ile kullanıcılar; 1900’lerin başında New York sokakların nasıl göründüklerini görebiliyor.

New York Halk Kütüphanesi görsel arşivini açtı 4

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?