New York Halk Kütüphanesi görsel arşivini açtı

New York Halk Kütüphanesi, arşivindeki 200 bine yakın görseli yüksek çözünürlüklü bir şekilde internete yükledi. Yüzyıllara, türlerine ve bölgelere göre kategorilendirilen görseller kütüphanenin internet sitesinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

New York Halk Kütüphanesi Arşivleri

New York Halk Kütüphanesi, arşivlerindeki 200 bine yakın görseli internete yükledi. Kahveye ait tozlu raflarda kalan binlerce fotoğraf kütüphanenin internet sitesinden yüksek çözünürlüklü bir şekilde ücretsiz indirilebiliyor.

New York Halk Kütüphanesi görsel arşivini açtı 2

Kütüphane yöneticisi Shana Kimball, görsellerin internete yüklenmesini “İzne gerek yok, sadece alın ve kullanın” mesajıyla duyurdu. Görseller; kullanıcılar tarafından daha kolay bulunabilmesi için yüzyıllara, türlerine ve bölgelere göre kategorilendirilmiş durumunda.

New York Halk Kütüphanesi görsel arşivini açtı 3

Kütüphane, görsellerin yeniden kullanımlarını teşvik etmek amacıyla dijital oyunlar ve araçlar da geliştirdi. Bu oyunlardan biri, ‘konak ustaları’. Kullanıcılar, bu oyunda Pac-man’e benzeyen bir karakter vasıtasıyla New York apartmanlarının planları arasında yönlerini bulmaya çalışıyor. Sokakların, caddelerin yıllara göre değişiminin karşılaştırılabildiği bir diğer uygulama olan ‘Önce ve şimdi’ ile kullanıcılar; 1900’lerin başında New York sokakların nasıl göründüklerini görebiliyor.

New York Halk Kütüphanesi görsel arşivini açtı 4

Önceki Yazı

Pembe Hanım’ın anlamlı kahve yolculuğu..

Sonraki Yazı

Starbucks Çin’deki krize rest çekti

Haber son yazılar

Önce kahve sonra spor

Önce kahve sonra spor. İngiliz bilim insanları, bir bardak kahvenin performansı artırdığını ortaya koydu.…

Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

Uzmanlar bu soruya yanıt arıyor: Kahve ömrü uzatır mı? Çok yaşamak için ne yapmalıyım diyenlere bilimsel…

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com