New York’ta kafeinsiz kahve dükkanının ne işi var?

19/06/2016

New York pek çok özelliğinin yanı sıra ABD’nin zengin kahve kültürüyle de tanınan bir kenti. Her köşe başında özel kahve dükkanlarını görmek mümkün. Birbirinden farklı mekanlarda dünyanın en lezzetli kahvelerini sunuyorlar. Bunda da bir hayli başarılılar. Fakat bu zengin kahve kültürüne son zamanlarda birşeyler oldu.

Bugünlerde New York’ta kafeinsiz kahve modası başladı. Bu modaya öncülük eden mekanlardan biri de Swiss Water Coffee Studio. Şirketin resmi web sayfasındaki bilgiye göre kahvenin içindeki kafeini doğal yöntemlerle ayırıp yüzde 99.9 oranında kafeinsiz kahveyi satıyorlar.

İlk zamanlarda New Yorklular arasında merak konusu olan bu yeni moda şu sıralar ters tepmişe benziyor. Çünkü kent halkının büyük bölümü kafeinsiz kahve fikrinin yanlış olduğunu savunuyor.

Hatta bu konuda komplo teorileri üretenler bile var. Gelen eleştiriler arasında bazı New Yorklular bu dükkanın kentteki kahve kültürünü yok etmek için açıldığına inanıyor. Tepkiler büyüyor olsa gerek çünkü şirketten yapılan açıklamada kahve kültürüne duydukları saygı dile getirilyor.

Tartışmalara ABD’nin dev medya kuruluşları da yakından ilgi gösteriyor. Geçenlerde Washington Post’ta yayınlanan bir haberde konu gündeme gelmiş, bunun üzerine Swiss Water’dan yapılan açıklamada “Swiss Water kimseyi kafeinsiz kahve içmeye zorlamıyor. Biz müşterilerimizden gelen talepleri yerine getiriyoruz” denmişti.
Kafeinsiz kahve konusunda mesafeli tavrımızı korusak da kahvve.com olarak New York’taki bu haberi yakından takip etmeye devam edeceğiz.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?