Ödemelerin şiirle yapıldığı bir gün!

2 dk

Dün 21 Mart Dünya Şiir Günü’ydü… Günlük koşturmacalarımızın peşinde pek çoğumuzun unuttuğu bu özel günü Avusturya’nın en eski ve en ünlü kahve markası Julius Meinl hatırlattı.

Aralarında İstanbul’un da bulunduğu pekçok kentte Julius Meinl kahvelerinin satıldığı mekanlarda şiir karşılığında bedava kahve verildi. Etkinliğe katılmak için bildiğiniz bir şiiri ya da o an içinizden geçen düşüncelerinizi kağıda yazmak yeterliydi. Bunu yapanlara Julius Meinl markası tarafından bedava kahve verildi. Bazı kahve severler uygulamayı bir adım öteye götürüp bahşişleri de şiirle ödedi.

2013 yılında Romanya’nın başkenti Bükreş’te ilk kez uygulanan “şiir yazana bedava kahve” etkinliği kısa sürede büyük ilgi gördü. 2014’te Avrupa’nın pekçok ülkesinde denenen bu uygulama 2015’te dünyaya yayıldı. Julius Meinl kahve mağazalarında uygulanan şiir karşılığı kahve etkinliğine bu yıl da katılım yüksek oldu.

21 Mart Dünya Şiir Günü

İlk kez 1999 yılında UNESCO tarafından ilan edilen ve dünya çapında kutlanan Dünya Şiir Günü‘nün amacı “farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak” olarak nitelendiriliyor.

Şiirin sorgulayarak çeşitlilik yarattığını belirten UNESCO, dil çeşitliliğini kutlamak için bugünü şiir günü olarak ilan etmiş.

Şiir okumayı, yazmayı, yayınlamayı teşvik etmeyi amaçlayan Dünya Şiir Günü, önceleri 5 Ekim’de kutlanırken 20. yüzyılın sonlarına doğru 15 Ekim’de kutlanmaya başlanmış. Uzun süredir 21 Mart’ta kutlanan Dünya Şiir Günü, bazı ülkelerde halen bu tarihlerde kutlanıyor.

Önceki Yazı

Referandumun gözde rengi: Kahverengi!

Sonraki Yazı

Starbucks 240 bin kişiyi işe alacak

error: © 2020 Kahvve.com