Resimlerini kahve kullanarak yapıyor

Sakin Sakarya

Sakin Sakarya, Safranolu’da yaşayan bir sanatçı. Tablolarını kahveyle yapıyor. Sakin Sakarya’nın hedefi sergi açmak. Türkiye’nin en güzel ilçelerinden Safranbolu’da kiraladığı tarihi konağı atölye olarak kullanan sanatçı, çalışmalarını geniş kitlelere iletmeyi amaçlıyor. Instagramda @sakinceportre adresinden çalışmalarını yayınlayan sanatçıyla geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı’ndan Ahmet Özler bir röportaj yaptı.

Sakin Sakarya

Resimlerinde boya yerine ‘kahve’ kullanıyor

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde kiraladığı tarihi konağı atölye olarak kullanan Sakin Sakarya, kahveyi resimle buluşturuyor.
Sakin Sakarya
Sakarya, sergi açmayı hedefliyor
Ahmet Özler (AA)

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde kiraladığı tarihi konağı atölye olarak kullanan Sakin Sakarya, resimlerinde kahveyi sanata dönüştürüyor.

Küçük yaşlardan itibaren resme ilgi duyan Sakarya’nın bu merakı zamanla arttı. Çeşitli sektörlerde çalışan Sakarya, 20 yıl önce resim sanatına yönelmeye karar verdi.

Tarihi konakta oluşturduğu atölyesinde ilgi alanına yoğunlaşan 52 yaşındaki Sakarya, resimlerinde boya yerine kahve kullanıyor.

Kahveyle Atatürk portresi ile ilçenin tarihi konaklarının da aralarında yer aldığı yaklaşık 40 resim çizen Sakarya, sergi açmayı hedefliyor.

“Kahveyle resim yapan çok yok”

Sakin Sakarya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri resme meraklı olduğunu, bu ilgisinin zamanla artığını söyledi.

Çeşitli sektörlerde çalıştığını ancak resim yapmayı bırakmadığını anlatan Sakarya, “20 yıldır sadece resim yapmaya odaklandım. Resim eğitimi almadım, çocukluğumdan gelen bir durum. Hayatım resimle geçti. Kendimi resimle ifade edebildiğim için çok resim inceledim. Resim yapan herkes bana bir şey kattı ama kimseyi taklit etmedim.” diye konuştu.

Sakarya, farklı bir teknik kullanarak resim yapmak istediğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Elime boya geçtiği zaman her tarafı karalamak gibi bir istek oluşuyor bende. Kahveyi daha önce sulu boyaya takviye olarak kullanırdım. Sonra kahveyi denemek istedim ve tamamen kahveden portre yaptım. Hoşuma gitti. Görenler de tebrik ediyor ve destekliyor. Kahveyle resim yapan çok yok.”

Resimlerini geniş kitlelere ulaştırmak istediğini belirten Sakarya, “Hedefim; sergi açmak, daha çok insana ulaşabilmek, dünyanın her köşesini gezip sanatçılarla iletişim kurup tarzımın üzerine ilaveler yapabilmek. Şu anda kendi küçük dünyamda yaşıyorum. Kendi kabımı aşmaya çalışıyorum. Hayal dünyamız bir yere kadar, görmeden yaşamadan zenginleşmiyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Sanatçının eserlerinden bazıları

Daha fazlası için Instagram’da @sakinceportre‘yi takip edebilirsiniz.

Önceki Yazı

Atatürk’ün içtiği son kahve ve fincanı

Sonraki Yazı

Cumhuriyet’in çınarı Atatürk’ü anıyoruz

Haber son yazılar

Önce kahve sonra spor

Önce kahve sonra spor. İngiliz bilim insanları, bir bardak kahvenin performansı artırdığını ortaya koydu.…

Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

Uzmanlar bu soruya yanıt arıyor: Kahve ömrü uzatır mı? Çok yaşamak için ne yapmalıyım diyenlere bilimsel…

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com