People playing football at Ipanema Beach in Rio

2016 Rio olimpiyatlarına gideceklere Rio kahve rehberi

26/07/2016

Kahvve.com okurlarına özel Rio kahve rehberi…

5 Ağustos’ta Rio de Janeiro’da düzenlenecek yaz olimpiyatları için geri sayım başladı. Atletler 42 spor dalında 306 altın madalya için ter dökecek. 17 gün sürecek olimpiyatları tüm dünyada toplam 5 milyar kişinin izlemesi bekleniyor.

Etkinliğin ekonomik boyutu da oldukça heyecan verici. Brezilya 6 milyar dolarlık bir bütçeyle başladığı hazırlık sürecini toplam 11 milyar dolarlık harcamayla tamamladı. Organizatörler gelir olarak sponsorlardan 1 milyar dolar bekliyor. Ayrıca bilet satışları, yayın hakları ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden de (IOC) toplam 3 milyar dolar ek gelir elde edileceği hesaplanıyor. Bunun haricinde turistlerin yapacağı harcamalar ise henüz hesaba dahil edilmedi. Oyunların sona ermesiyle Rio’nun bu prestijli etkinlikten ekonomik olarak bir şey kazanıp kazanmayacağı ise çok kolay bir hesap değil.

2016 Rio olimpiyatlarında Rio kahvesi

2016 Rio olimpiyatlarına gideceklere Rio kahve rehberi 2

Kesin olan tek şey bu etkinliği izlemek için Rio’ya akın edecek turistlerin nefis Brezilya kahvesinin tadına varacak olmaları. Brezilya, halkının futbola olan merakı kadar kahveye düşkünlüğüyle de tanınıyor. Bilindiği gibi Brezilya, dünyada en fazla kahve üretimi yapan ülke durumunda.

Brezilya’nın ihraç ettiği en kaliteli kahveler Rio kahvesi olarak bilinir. Brezilya’da kuru işlenmiş kahve sınıfında yer alır. Bu kahve kurutma sırasında mikroorganizmaların öldürülmesi sonucu oluşan iyoda benzer tat ve aynı zamanda tıbbi karakteristiğe sahitir. Rioy ya da Rio-y terimi benzer tat özelliği içeren herhangi bir kahve için kullanılır. Rio tadındaki kahve, Kuzey Amerika müşterileri için bir kusur olarak düşünülürken, Balkan ve Ortadoğu ülkelerindeki müşteriler tarafından aranan bir özelliktir.

Rio’ya gidenlere kafe önerileri

2016 Rio olimpiyatlarına gideceklere Rio kahve rehberi 3

Olimpiyatları izlemek için Rio’ya gidenler kentin farklı yerlerindeki kafelerde ünlü Rio kahvesinin tadına bakabilirler. Ancak Kahvve.com okurlarının sıradan turistlerden bir farkı olduğunu düşünerek sizler için Rio Kahve Rehberi hazırladık. Eğer bir şekilde yolunuz Rio’ya düşerse bu kahvecilere uğramadan dönmeyin.

Rio Kahve Rehberi

İşte Rio’nun en kaliteli kahvecileri…

Curto Cafe

Rio de Janeiro ve kahve denilince akla ilk gelen mekandır Curto Cafe. Kahvelerini doğrudan Espírito Santo’dan getiriyorlar. Mario Zardo tarafından kavrulan kahve taze taze müşterilere sunuluyor. Günün her saati kalabalık bir mekan. Kahveleri taze ve kaliteli.

#curtocafe #primaveravegana

A photo posted by Curto Cafe (@curtocafe) on

Cafe Secreto

Largo do Machado bölgesinde bulunan Café Secreto geçtiğimiz yıl açılan yeni bir mekan olmasına karşın kısa sürede büyük ilgi gördü. Metro istasyonuna yakınlığı n edeniyle herkesin kolayca ulaşabileceği bir yerde. Sahibi Gabriela Ribeiro kahvelerin hazırlanışında bizzat bulunuyor. Espresso makinalarında hazırlanan kahvelerin yanı sıra Hario V60, Kalita ve AeroPress ile hazırlanıp sunulan kahvelere de ilgi büyük. Kahve danışmanları Renato Gutierres’in başarıdaki emeği tartışılmaz.

Ponto de vista ☕️??#cafedamanha #coffee #ditting #sourdough #cafesecretorj

A photo posted by Café Secreto (@cafesecreto_rj) on

Sofa Cafe

Sao Paulo’nun ünlü kahvecisi Sofa Cafe artık Rio’da da var! Hem de Copacabana sahilinde. Sao Paulo’dan gelen kahve çekirdekleri ayda iki kez kavurma işleminden geçiyor. Kahvenin yanında atıştırmalık yiyecekleriyle de ünlü. Sofá Café’nin en önemli özelliği de 3 kadın tarafından yönetiliyor olması. Anna Moreira, Carmen Ururahy ve Tania Campos kaliteli kahvenin hazırlanması ve sunumunda etkin görev alıyorlar.

Kraft Cafe

Kraft Café, Rio’nun en ünlü sahili Ipanema Beach’te yer alıyor. Duncan Hay ve karısı Priscila Hay tarafından işletiliyor. Avustralya’dan kalkıp Rio’ya gelen ve burada önemli bir başarıya imza atan çiftin en önemli müşterileri kentte yaşayan yabancılar.

Torrando café no IFRJ Campos Rio de Janeiro #semanadaquimica #coffeeroasters #projetocafe #specialtycoffee

A photo posted by Kraft Café – Food, Roast, Brew (@kraft.cafe) on

Bastarda

Bastarda bir kafe. Özelliği müşterilerinin çoğunun bisikletçilerden oluşması. Bu mekanda günün her saati bisikletçileri görmek mümkün. Bunda kafenin sahibi Marcos Leta’nın bisiklete düşkünlüğünün de payı var. Horto bölgesinde yer alıyor.

Jose luis rodriguez pipo, competidor olímpico chileno, na Bastarda! #bastarda #cycling #rio2016 #olimpiadas

A photo posted by B A S T A R D A (@bastarda.riodejaneiro) on

Diğerleri

Rio’ya gitmişken bu kafelere de uğramakta fayda var!

 

Etiket: Rio kahve rehberi,Bastarda,Cafe Secreto,Sofa Cafe,Kraft Cafe,Curto Cafe,Brezilya,Brezilya kahve rehberi,Rio kahve rehberi,Rio olimpiyatları,2016 rio,Rio de Janeiro,olimpiyatlar,yaz olimpiyatları,Espírito Santo,Mario Zardo,Renato Gutierres,Hario V60, Kalita, AeroPress,Gabriela Ribeiro,Sao Paulo,Anna Moreira, Carmen Ururahy,Tania Campos,Duncan Hay,Priscila Hay,Marcos Leta

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?