Salgado ile “Bir Rüyanın Kokusu”

Bu yazımızda size Sebastiao Salgado hakkında bilgi vereceğiz. Dünyaca ünlü fotoğrafçı Sebastiao Salgado’nun çektiği fotoğraflardan örnekler sunacağız.

Size iki sorumuz var! En son ne zaman kahve içtiniz? İçtiğiniz kahvenin nereden geldiğini biliyor muydunuz?

Kahve günlük rutinimizin bir parçası. Onsuz hayata başlamak zor. Evde, iş yerinde ya da sokakta… Dilediğimiz zaman elimizin altında.

Kahveye ulaşmak artık çok kolay. Sıkça içiyoruz, keyif alıyoruz ve hakkında bol bol konuşuyoruz… Ancak içtiğimiz kahvenin nerden geldiğini, nasıl toplandığını ve kimlerin emeğiyle üretildiğini kaçımız biliyor ya da öğrenmek istiyor?

Bir fincan kahve ve bolca hayal gücü…

Gelin sizlerle birlikte bir yolcuğa çıkalım. Yapmanız gereken şey çok kolay. Bir fincan kahve ve bolca hayal gücü…

Bardağınızda, fincanınızda duran kahveyi içmeden önce şöyle bir gözünüzü kapatıp düşünün.

Kokusunu içinize çektiğiniz kahve önünüze gelene kadar on binlerce kilometre yol katetti. Çok uzaklardan, dünyanın tropikal bölgelerinden toplandı. Onu toplayan çiftçilerin maceraları yüzyıllardır değişmedi, ancak kahveyi içen bizlerin yaşamında büyük değişimler var.

Bunu nereden mi biliyoruz. Dünyaca ünlü fotoğrafçı Sebastiao Salgado’nun çektiği fotoğraflardan

Sebastiao Salgado imzasıyla "Bir Rüyanın Kokusu" 6Sebastiao Salgado şu anda New York’ta yaşıyor ve neredeyse kariyerinin zirvesinde denilebilecek bir konumda. Aslen Brezilyalı, yani kahve ülkesinden…

Bir Rüyanın Kokusu: Kahve Dünyasına Seyahat

Sebastiao Salgado geçenlerde kahve severleri yakından ilgilendiren fotoğraf albümünü kitap haline getirdi. Kitabının adı Bir Rüyanın Kokusu: Kahve Dünyasına Seyahat (The Scent of a Dream: Travels in the World of Coffee)

Sebastiao Salgado imzasıyla "Bir Rüyanın Kokusu" 5

Kitap yıllık bütçesi 100 milyar doları bulan kahve piyasasının perde arkasında yaşananları fotoğraflarla anlatıyor. Siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan kitapta dünyanın kahve üreten 10 ülkesinde yapılan çekimler yer alıyor.

Sebastiao Salgado kahve dünyasıyla ilgili fotoğraflarından oluşan kitabı için geçtiğimiz günlerde Amerikan yayın kuruluşu NPR’a demeç verdi. Kahve üreticisi bir aileden geldiğini hatırlatan Salgado, Londra’daki Dünya Kahve Örgütü‘nde (International Coffee Organization) uzun yıllar ekonomist olarak çalışmış. Ancak fotoğrafa olan merakı kahveden baskın çıkmış ve kariyerini fotoğrafçı olarak sürdürmüş. Yeni kariyerinin basamaklarını hızla tırmanırken geçmişini, geldiği toprakları unutmamış.

NPR muhabiri Akash Ghai‘nin Sebastiao Salgado ile yaptığı sohbetten kısa bir özeti aşağıda okuyabilirsiniz.

Sebastiao Salgado: “Bir Rüyanın Kokusu” ile geçmişe yolculuk

Sebastiao Salgado imzasıyla "Bir Rüyanın Kokusu" 4

Fotoğraflarınızda çocuk ve bebeklere ait görüntüler oldukça fazla. Bunun nedeni çocukluğunuzda sizin de bir kahve tarlasında yetişmiş olmanızdan mı kaynaklanıyor?

Dünyada kahve üreten yaklaşık 25 milyon aile var. Kahve yetiştirme ve toplama işi aynı zamanda bir aile mesleğidir. Kahve çekirdekleri toplanırken işçilerin çocukları da tarlada, onlarla birliktedir. Babam topladığı kahveyi 15 katırla tren istasyonuna taşırdı. Kitapte yer verdiğim fotoğraflar bana biraz da çocukluk yıllarımı anımsatıyor. O yıllara geri dönüyorum.

Geçen süre içinde kahve üreticilerinin hayatında gözlemleyebildiğiniz bir değişiklik oldu mu?

Çok büyük değişiklikler olmadı. Kahve aşağı yukarı aynı yükseklikteki tarlalarda yetişen bir bitki olduğundan dünyanın her yerinde bu bitkiyi yetiştiren ailelerin yaşamı birbirine benzer. Kosta Rika’daki bir üreticiyle Çin’deki bir üreticinin yaşamında büyük benzerlikler vardır. Farklı dilleri konuşsalar da, farklı kıyafetler giyseler de kahve üretimi için kullandıkları yöntemler çok benzerdir.

Fotoğraflarınızı görenlere nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz?

Sebastiao Salgado imzasıyla "Bir Rüyanın Kokusu" 3

Fotoğraflarımda, kahvenin kolay üretilmediğini ve bunun için harcanan emeği anlatmak istedim. Kahvenin doğayla uyum içinde çalışarak toplandığını göstermek istedim. Kahve üreticilerinin ekolojiye ve toprağa saygısını tüm kahve severlere yansıtmayı amaçladım.

Kitabınızda kahve içmediğinizi yazmışsınız, doğru mu?

Küçükken içerdim. O yıllarda kahve benim için çay gibiydi. Şu anda yaşadığım yerde kahve benim için çok sert.

Kahveyi içenler içtikleri kahvenin nerden geldiğini her zaman merak etmez. Kahveyi toplayanların topladıkları kahve çekirdeklerinin dünyanın hangi ülkesine gönderildiğinden haberi var mıdır?

Kaliteli kahve genellikle küçük kahve üreticileri tarafından toplanan kahvedir. Bu üreticiler sattıkları kahvenin nereye gittiğini, nerede kullanıldığını çok iyi bilirler.

Sebastiao Salgado imzasıyla "Bir Rüyanın Kokusu" 1

Röportajın devamı: NPR

Sebastiao Salgado‘nun Artsy.net Adresi

Kitabın adı: The Scent of a Dream: Travels in the World of Coffee

 

 

Remzi Gökdağ (d. 1968, Beşiktaş, İstanbul) gazeteci, yazar ve dijital yayıncı. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının da yazarıdır. Dünya kentlerini keşfetmeye, hayvanlara ve kahveye olan tutkusuyla bilinir.

error: © 2021 Kahvve.com