Semt kahvehaneleri dediğimizde akla gelenler

24/01/2024

Semt kahvehaneleri, keyifli sohbetlerin yapıldığı, memleket sorunlarının tartışıldığı, çaylar yudumlanırken tavla, okey ve kağıt oyunlarının oynandığı yerlerdir. Bu kahveleri sadece köylerde ve kasabalarda değil, büyük metropellerin ara sokaklarında da bulmak mümkün.

Türkiye’nin en güzel semt kahvehaneleri

Eski semt kahvehaneleri giderek yaygınlaşan kafe kültürüne direnircesine hálá ayaktalar. Türkiye’nin farklı kentlerindeki en güzel 10 semt kahvelerinin büyük bir bölümünün adı hala kıraathane. Bulundukları kent, kasaba ve semtlerle özdeşleşmiş olmaları onların ortak özelliği. Tercih edilmelerinin nedeni ise sıcak ortamları ve müşterilerine sundukları çayın lezzetli olması.

Birçok kahve Osmanlı’dan gelen kıraathane geleneğini sürdürürken, bazıları değişime ayak uydurarak, kapılarını kadınlara da açmış. Ailece gidilen semt kahvehaneleri de var.

İşte Türkiye’nin en güzel 10 semt kahvehaneleri.

1- KIZLARAĞASI HANI ACI KAHVE

Saat başı yeni çay demleniyor

Semt kahvehaneleri dediğimizde akla gelenler 2

İzmir’in tarihi ve turistik mekanlarından Kızlarağası Han içinde 15 yıldır hizmet veren Acı Kahve’nin sahibi Yusuf Cana. 300 yıllık geçmişe sahip han içinde tarihi bir binada 07.00-20.30 saatleri arası hizmet veriyor. Zemin kattaki bahçe özellikle bahar ve yaz aylarında, üst kattaki salon ise kış sezonunda yoğunluk yaşıyor. Müşterilere her saat başı özenle demlenmiş çay servis ediliyor. Türk kahvesi pirinç cezvelerde kaynatılarak, sakızlı lokumla müşterilere sunuluyor. Hasır tabure, bakır tepsilerden masalar, renkli süslemelerle turistlerin de ilgisini çeken Acı Kahve, özellikle fotoğraf meraklıları için de zengin bir mekan. İskambil ve tavla oyananıyor. Bir bardak çay 500 bin, kahve ise 1 milyon lira. Her türlü meyveli çay mevcut. Acı Kahve özellikle öğle yemekleri sonrası çevredeki iş merkezlerinden gelen çalışanların buluşma noktası. Tel: (0532) 471 55 93

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?