Sertifikalı barista dönemi başlıyor

Bugün Türkiye’de “ne iş olsa yaparım” diyen binlerce genç iş arıyor. Bunların içinde mesleki eğitimden geçmeden kalifiye işleri yapmaya çalışanlar çoğunlukta. Dünya standartları artık bu duruma izin vermese de Türkiye’de halen devam eden bir sorun.

Kahve sektörü de bu sorundan en çok etkilenen alanlardan biri. Mesleki deneyimi olmayan pekçok kişi kahve mağazalarında çalışıyor, her gün binlerce kişi de onların servis ettiklerini içmek zorunda kalıyor.

Bu sorun geçtiğimiz günlerde yapılan bir dizi çalışmayla giderilmeye çalışıldı ve baristaların (Kahve Bar Görevlisi) çalışma şartlarında yeni bir dönem başladı. Artık kahve hazırlayan baristalar mesleki bilgilerini, uzmanlıklarını ve farklı olduklarını göstermek durumunda…
Sertifikalı barista dönemi başlıyor 2

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun (MYK) ortaklaşa çalışması sonucu baristalar için mesleki yeterlilik kriterleri oluşturuldu ve bu kriterler Türkiye Ulusal Yeterlilik Sistemine kazandırıldı. Sisteme göre servis görevlisi, bar görevlisi ve servis yöneticisi alanlarında çalışan kahve emekçileri mesleki bilgi düzeylerini AB ülkelerinde de geçerliliği olan belgelerle sertifikalaştırabilecek.

Baristalar sertifikalarını nasıl ve nereden alacak?

Barista Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyenler Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi MESEM’e başvuracak. Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun hazırladığı sınavlarda başarılı olanlara “Barista” mesleki yeterlilik belgesi verilecek.

Barista Mesleki Yeterlilik Belgesi indir!

Barista Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni bu linkten indirebilirsiniz. Dosyas .pdf formatında olup 509 KB büyüklüğündedir.

Önceki Yazı

Starbucks Türkiye’de alkol servisi yapmayacak

Sonraki Yazı

Kahvenizi tohumuyla için! Çevre dostu kahve bardağı

Haber son yazılar

Önce kahve sonra spor

Önce kahve sonra spor. İngiliz bilim insanları, bir bardak kahvenin performansı artırdığını ortaya koydu.…

Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

Uzmanlar bu soruya yanıt arıyor: Kahve ömrü uzatır mı? Çok yaşamak için ne yapmalıyım diyenlere bilimsel…

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com