Sicilya’da üretilen Aztek çikolatası Modica

‘Azteklerin yediği çikolatanın tadı nasıldı?’ diye merak edenlere…

Azteklerin dünyaya miras bıraktığı en değerli hazinelerden biri de günümüzün en popüler yiyeceklerden olan çikolatadır.

Tamamen doğal bitkiler ve aletler kullanılarak üretilen Aztek çikolatalarının benzeri bugün de aynı yöntemlerle üretiliyor. Nerede mi? İtalya’da, çizmenin ucundaki Sicilya adasının Modica kasabasında…

Azteklerin hüküm sürdüğü Orta Amerika ile Sicilya’nın güneyindeki bu küçük kasaba arasında nasıl bir bağ olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam…

Sicilya'da üretilen Aztek çikolatası Modica 1

Meksika’dan İtalya’ya yayılan lezzetin adı: Modica Çikolataları

Sicilya'da üretilen Aztek çikolatası Modica 2

Asırlar içinde çikolatanın tadı ve üretim teknikleri sürekli değişti. Bugün yediğimiz çikolata ile Azteklerin yediği çikolata arasında hemen hemen hiçbir benzerlik yok. Ancak o tarihlerde yenen çikolatanın tadını merak edenler bu lezzeti günümüzde keşfetme imkanına sahip. Bunun için öncelikle Sicilya’nın Modica kasabasına uğramanız gerekiyor. Bu tadı yerinde ve taze yemenin dışında bir alternatifiniz yok. İnternette Modica çikolatalarının satışını yapan bazı yerler bulabilirsiniz ancak bu çikolatanın en önemli özelliği yapılış tekniği kadar taze tüketilmesi… Yani bu lezzeti yerinde denemeniz gerekecek.

Modica dünya devi değil ama çikolatanın atası

Sicilya'da üretilen Aztek çikolatası Modica 3

Bugün çikolata denince akla Nestle, Lindt gibi dev markalar gelse de çikolata uzmanlarının gözünde Modica‘nın her zaman özel bir yeri olmuştur. Bunun nedeni Modica’da üretilen çikolatada kullanılan malzeme ve yöntemlerin Aztekler zamanında kullanılanlarla birebir aynı olması ve bu geleneğin 16. yüzyıldan bu yana değişmeden sürdürülmesi…

Neden 16. yüzyıldan beri?

Sicilya'da üretilen Aztek çikolatası Modica 4

Aztek uygarlığı daha erken yıllara dayanıyor. Azteklerin ürettiği çikolatalarda kullanılan yöntemle Modica kasabasının tanışması ise 16. yüzyıla denk geliyor.

O tarihte Sicilya’nın da dahil olduğu Akdenizin batı bölgesi İspanyolların kontrolü altındaydı. İspanyol denizciler bir yandan Akdeniz’de hüküm sürerken, bir yandan da yeni dünyanın keşfi için Amerika kıtasında yelken açtılar. Yeni kıtadan getirilen bitki ve yiyecekler kısa sürede Avrupa’da da yetiştirilmeye ve kullanılmaya başlandı. Bunlar ilk olarak İspanyolların egemenliğindeki bölgelerde denendi. Bu bölgelerden biri de Sicilya’daki Modica kasabasıydı.

Geleneksel yöntemler hiç değişmedi

Sicilya'da üretilen Aztek çikolatası Modica 5

Modica‘nın kaderi Aztek çikolatasıyla tanıştıktan sonra değişti. Kasabaya tad ve lezzet geldi. Bu tad o gün bugündür kasabanın havasından eksik olmadı.

16 yüzyılda çikolata üretiminde Azteklerin kullandığı bitki ve yöntemlerin birebir benzeri bugün Modica’da kullanılıyor.

Sicilya'da üretilen Aztek çikolatası Modica 8

Çikolata hiçbir katkı maddesi kullanılmadan doğrudan kakao çekirdeklerinden üretiliyor. Ateşte kavrulan kakao çekirdekleri önce Meksika’ya özgü “metate” adı verilen lava taşıyla ezilip toz haline getiriliyor. Bu toz 40 dereceyi aşmayan bir ısıda kavrulurken doğal yöntemlerle elde edilen şeker ekleniyor. Bu ısının anlamı şekerin kakaonun içinde erimemiş olması. Toz parçacıklar halindeki şeker, kakao ile iyice karışıp istenilen şekil elde ediliyor. Şeker ve kakonun bir arada çıtır bir kıvamda hazırlanmasıyla ortaya çıkan karışıma Medica Çikolatası ya da “Aztek Çikolatası” adı veriliyor.

Orjinali vanilya ya da tarçınlı

Sicilya'da üretilen Aztek çikolatası Modica 6

Modica çikolatasının orjinal kıvamına vanilya, acı biber ya da tarçın eklendikten sonra son şeklini alıyor. Çikolatalar genellikle bu üç tada göre birbirinden ayrılıyor. Bu tadlara zaman zaman hindistancevizi, kakule ve beyaz biber de eklenebiliyor.

Ekmek arası çikolata

Sicilya'da üretilen Aztek çikolatası Modica 7

Modica çikolatası sade olarak yenilebildiği gibi geleneksel kullanımda olduğu gibi ekmek arasında ya da eritilerek de tüketiliyor.

Cioccolato Modicano ve Bonajuto ailelerinin ürettiği Modica çikolataları uluslararası bir üne sahip. Bu iki ailenin dükkanları 1880’lerden beri Modica’nın merkezindeki aynı yerde hizmet veriyor.

Sicilya’ya yolunuz düşerse bu çikolataların üretildiği Modica’ya uğramadan dönmeyin. Bu tarihi mekanda yüzyılların tadını çıkarabilirsiniz.

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve yayıncıdır. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başlayan Remzi Gökdağ, İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödüllerine sahiptir. Remzi Gökdağ'ın Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı adında dört kitabı vardır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Elena Efremova’dan “Kahveli Kediler”

Sonraki Yazı

Fransa’da kahve neden çok kötü?

Tarih son yazılar

Bir kahve, bir insan, bir tarih

Eski kahvehaneler, hele Batı’da, bir şehrin dokunulmaz tarihî anıttan haline gelmişlerdir. O şehirlerin düşünürleri, yazarları ve…

Osmanlı’da Kahvehaneler

Osmanlı’da kahvehaneler nasıldı? Merak edenler ayrıntılı bilgiyi bu yazıda bulabilir. Osmanlı’da kahvehaneler insanların konuşutuğu, tartıştığı, problemlere çözüm…

Yazarların penceresinden kahve

Gazetecilik tarihimizin efsane isimlerinden Burhan Felek, Cumhuriyet Gazetesi’ndeki Hadiseler Arasında adlı köşesinde kahveye dair ilginç bir…

Hacı Reşid Ağa Kıraathanesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan 1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi İstanbul’un kaybolan bazı mekânlarını sayfalarına taşıdı.…

error: © 2021 Kahvve.com