Starbucks Çin’de kahve öğütecek

31/05/2016

Kahve devi Starbucks Çin’de kahve öğütme fabrikası açma kararı aldı. Kahve devi Starbucks tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, ilk defa Amerika Birleşik Devletleri dışında bir ülkeye kahve öğütme fabrikası açacak.

Starbucks Çin’de açılacak mağaza için 2017’yi düşünüyor. Reuters’ın haberine göre, Starbucks’ın şu anda Seattle’de kahveleri kavurup, öğüttüğü bir tesisi bulunuyor. Bu tesis 2014 yılında açıldı. Şirket benzer bir tesisi New York’ta da açmak için yer kiraladı.

Starbucks Çin'de kahve öğütecek 1

Starbucks Çin ile el ele

Reuters tarafından yapılan haber doğrultusunda kahve devi, Çin’e yapacağı bu ekonomik hamle ile yurt dışı yatırımlarını da büyük ölçüde arttırmış oldu. İlk kahve öğütme fabrikasını Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle eyaletinde açan Starbucks, bu fabrikayı iki yıl önce 2014 yılında kurmuştu. Aynı zamanda alınan bilgilere göre Starbucks, New York içerisinde de buna benzer bir fabrika açmak için bir yer kiraladığı bilgisi verildi.

Alınan bilgilere göre Starbucks, söz konusu fabrikayı 2017 yılında açacak ve aynı zamanda mağaza işlevi de görecek. Bu sayede Starbucks, hem kahve öğütme işlemini gerçekleştirmek hem de bunu üretildiği yerde Çinli vatandaşlara satarak karlılığını arttırmayı hedefliyor. Buna ek olarak Çin ekonomisinde meydana gelen kısmi durgunluğun Starbucks yöneticilerini endişelendirmediği dile getirildi.

Türkiye’nin ekonomik olarak kahve durumuna baktığımızda ithalatın yüzde 13,6 oranında arttığını görüyoruz. Ayrıca Türkiye’nin aldığı kahvelerin büyük çoğunluğunun Brezilya’dan ithal edildiği biliniyor.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?