Starbucks'ta coronavirüs önlemleri: Sosyalleşme devri bitiyor!

Starbucks’ta coronavirüs önlemleri!

Coronavirüs salgını hayatımızda köklü değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Bir devir kapanırken sonu belirsiz yeni bir devir başlıyor.  Geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Starbucks CEO'su Kevin Johnson, coronavirüs salgınına tedbir olarak mağazalardaki oturma alanlarını sınırlayabileceklerini söylemişti. Starbucks'ın patronu tarafından yapılan bu açıklamadan üç gün sonra ABD ve Kanada'daki mağazalar kapatılıyor.
16/03/2020

Düne kadar sosyalleşmenin merkezi olarak kabul edilen kafeler Coronavirüs salgını nedeniyle kapanıyor. Yeni yasaklarla Starbucks ile aramızda belirsiz bir sosyal mesafe dönemi başlıyor.

Çin’deki mağazalarını bir süre kapatan, ardından tekrar açan, virüsün Avrupa’ya sıçramasıyla aynı tedbirleri eski kıtada uygulayan Starbucks, ABD ve Kanada’ya yaklaşmakta olan tehlikenin farkına varıp ek önlemleri hayata geçiriyor. Bu uygulamalar içinde ABD ve Kanada’da bulunan tüm Starbucks mağazalarının geçici olarak kapatılması da var.

Salgının yayılmasını önlemek için mağaza kapatma aşamasından bir önceki tedbirleri uygulamaya başlayan Starbucks, sadece mobil siparişleri kabul edecek ve arabaya servis edilen camlar dışında sipariş almayacak.

Starbucks coronavirüs önlemleri.
Starbucks coronavirüs önlemleri. ABD ve Kanada’daki mağazalarda çalışanlar kasalara yapıştırdıkları uyarılarla müşterileri yönlendiriyor.

Starbucks Coronavirüs etkisiyle müşterileriyle arasına mesafe koydu!

Bu önlemlerin ilk etabını dün ABD ve Kanada’daki mağazalarında başlatan Starbucks henüz tezgahlardan verilen siparişlere yasaklama getirmedi ancak kampüs, havaalanları ve alışveriş merkezlerindeki oturma alanlarını kapatmaya başladı. Online siparişlerin yaygınlaşması için müşterilerinden mobil uygulamaları kullanarak sipariş vermeleri istendi.

Starbusks‘ın Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Rossann Williams tarafından Kanada ve ABD’deki çalışanlarına gönderilen yazıda pek çok mağazanın kapatıldığını ve sadece arabalara hizmet veren mağazalarda sipariş kabul ettiklerini duyurdu. Önlemlerin Coronavirüs’ten korunmanın bir sonucu olduğunu vurgulayan Rossann Williams, önlemlerin en az iki hafta geçerli olacağını belirtti.

Geçici olarak kapanacak yerlerin sayısı henüz belirsiz, ancak şirketten yapılan açıklamada alışveriş merkezleri ve üniversite kampüsleri de dahil olmak üzere “yüksek sosyal toplama yerlerinde” bulunan tüm mağazaların yakın bir tarihte kapatılacağı anlamına geliyor.

“Son çare” uygulamaya geçti

Geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Starbucks CEO’su Kevin Johnson, coronavirüs salgınına tedbir olarak mağazalardaki oturma alanlarını sınırlayabileceklerini söylemişti. Johnson, ABD ve Kanada’da uygulanacak yeni düzenlemelerin salgını önleyebileceğini duyurmuştu. Şirket ayrıca çalışanlar ve müşteriler arasındaki teması azaltmak için teslim uygulamalarının da yeniden gözden geçireleceğini söyleyen Johnson, “son çare” olarak mağazaları geçici olarak kapatabileceklerini ifade etmişti. Starbucks’ın patronu tarafından yapılan bu açıklamadan üç gün sonra ABD ve Kanada’daki mağazalar kapatılıyor.

Bu ayın başlarında Starbucks, bir mağaza çalışanında coronavirüs teşhisi konulduktan sonra Seattle şehir merkezindeki bir mağazasını geçici olarak kapatmıştı. Mağaza derin bir temizlikten sonra yerel yetkililerin teşvikiyle yeniden açıldı.

Kahve zinciri Şubat ayında Çin’deki mağazalarının yüzde 80’ini kapatmış ancak salgının yayılma hızının düşmesinden sonra tekrar açmıştı. Çin’deki Starbucks mağazalarının yüzde 90’ından fazlası açık.

Starbucks, koronavirüs nedeniyle kişisel kupa ve termoslara kahve vermeyeceğini de duyurmuştu. Şirketin web sitesinden yapılan açıklamada müşterilerin kendi bardaklarını kullanamayacak olsalar da kupa indirimin süreceğini belirtilmişti.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?