Starbucks en büyük mağazasını Çin’de açtı

24/01/2018

ABD merkezli dev kahve imparatorluğu Starbucks Çin’i de egemenliğine kattı. Dünyanın en büyük Starbucks mağazası geçtiğimiz günlerde Şangay’da açıldı.

Yaklaşık 3000 metrekarelik alanda hizmet veren Starbucks Şangay aynı zamanda şirketin ABD dışında açtığı ilk “Starbucks Şangay Reserve markasıyla üç yıl önce Seattle’da açılan mağazasının yaklaşık iki kat büyüklüğünde bir alanda hizmet veriyor.

starbucksi-nasil-etkileyecek-7576/”>Howard Schultz, mağazanın açılışında yaptığı konuşmada 46 yıllık geçmişi olan şirketi “Çin’in zengin kültürü” ile harmanlayacaklarını söyledi.

Starbucks Şangay dünyanın en büyüğü

starbucks-en-büyük-mağazasını-Çinde-açtı_01.jpg” alt=”” width=”960″ height=”1280″ />

Yatırım uzmanlarına göre Çin, Starbucks için hayati bir önem taşıyor.

Şirketin son üç aylık kazançlarının kahve imparatorluğu adına kasvetli bir hava yarattığı düşünülecek olursa bu yatırım şirkette son dönemde yaşanan hayal kırıklıklarını da gidermeye yönelik bir strateji olduğu söylenebilir. Çünkü Starbucks’ın dünya genelinde gerileyen satışları yılın aynı çeyreğine göre Çin’de yüzde 8 arttı.

Şirketin bu dalgayı kaçırmadan yeni bir strateji geliştirmesi gerekiyordu. Kahve sektörünün kralı Howard Schultz bu durumu fırsata çevirecek bir dizi yatırım kararı aldı ve Çin’de agresif bir gelişme politikasına onay verdi. Bu politika geçtiğimiz aylarda hayata geçirildi. Bugünlerde Starbucks Çin’de her gün iki mağaza açıyor.

starbucks-en-büyük-mağazasını-Çinde-açtı_03.jpg” alt=”” width=”780″ height=”439″ />

Starbucks Şangay‘da kahvenin ardından en çok satılan ürün çay. Çinlilerin çay tutkusunu gözardı etmeyen Starbucks dev tezgahlarda geleneksel çay türlerini de satıyor.

Şangay mağazasının tanıtımı için  Çinli teknoloji devi Alibaba’dan da destek alan Starbucks kelimenin tam anlamıyla Çin’i fethediyor.

Şirketin 2019’da Chicago’da açmayı planladığı en büyük mağazaya kadar Şangay kahve devinin kasasında önemli bir rol oynamaya devam edecek.

Remzi Gökdağ

Kahvve.com

 

 

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Kahve ve kafe işletmeciliği hakkında merak ettikleriniz

Sonraki Yazı

Huysuz Kedi kahve firmasından 710 bin dolarlık tazminat kazandı

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?