Starbucks Çin’deki şubelerini yeniden açtı

Çin, Starbucks'ın ABD dışındaki en büyük pazarı. 1999 yılında ilk Çin mağazasını Pekin'de açan Starbucks'ın toplam cirosu içerisindeki Çin payı yüzde 10 civarında.
28/02/2020

Starbucks, Çin’de yaşanan koronavirüs salgını sonrasında, ülkede bulunan 4 bin kahve dükkanını kapatmıştı. Yeni koronavirüs vakası sayısının azalmasıyla birlikte ülkedeki şubelerin yüzde 85’i açıldı…

Çin’de ortaya çıkan ve 3 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs salgını sonrasında 4 bin şubesini kapatan Starbucks, bölgede toparlanmanın ilk işaretlerinin görülmesiyle birlikte dükkanların yüzde 85’ini tekrar açtı. Küresel gelirinin yüzde 10’unu Çin’den kazanan Starbucks, bir süre önce koronavirüs tehdidi nedeniyle ülkedeki kafelerinin yarısından fazlasını geçici olarak kapattığını duyurmuştu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını sonrasında ilk etapta Çin’deki kahve dükkanlarının yaklaşık yarısına denk gelen 4 bin şubesini kapatan Starbucks, bunların büyük bölümünü açtı.

Starbucks CEO’su Kevin Johnson, Çin’de yeni koronavirüs vakası sayısının yavaşladığını ve bölgede toparlanmanın ilk işaretlerinin görülmekte olduğunu ifade etti ve Çin’deki kahve dükkanlarının yüzde 85’inin açık olduğunu belirtti.

Çin, Starbucks’ın ABD dışındaki en büyük pazarı. Starbucks, Çin’deki ilk şubesini Ocak 1999’da Pekin’de açmıştı. Starbucks’ın Çin’de 4 bin 300 mağazası bulunuyor. Şirket küresel satışlarının yüzde 10’unu Çin’de yapıyor. Bu nedenle Çin pazarı şirketin büyüme hedeflerinin lokomotifi konumunda görülüyor.

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?