Starbucks Türkiye’de alkol servisi yapmayacak

4 dakikalık okuma

Starbucks geçtiğimiz günlerde çok tartışılacak bir karar almış, listesinde 10 farklı şarap seçeneğini müşterilerine sunacağını açıklamıştı. Alkol programında, şarabın yanında küçük atıştırmalık tabakları, peynir tabakları bulunuyor. Deneme süreci ABD’deki 24 noktada başlatıldı.

Bu haberden sonra Türkiye’de büyük bir tartışma başladı. Herkes Starbucks’ın Türkiye’de de bu programı uygulayıp uygulamayacağını merak ediyordu. Bu sorulara Starbucks Türkiye İş Birim Direktörü Tunç Tunaveli yanıt verdi. Tunaveli, her pazarın kendi dinamiklerini olduğunu belirterek, Türkiye’de alkol satışıyla ilgili bir uygulamaya başlamayacaklarını ifade etti. Dünya gazetesinde yer alan bir habere göre Tunç Tunaveli, her pazarın kendi dinamiklerini olduğunu belirterek, Türkiye’de böyle bir uygulamaya başlamayacaklarını ifade etti.

Tunç Tunaveli, ülke pazarlarının dinamiklerine göre farklı stratejiler izlediklerine dikkat çekerken ABD’deki kararın da bu stratejiler kapsamında alındığını söyledi. Tunaveli, “Türkiye için şu an öyle bir planımız yok. Ülkeler tabi ki opere ettikleri pazarların önceliklerine göre farklı stratejiler alabiliyorlar. ABD ile AB’deki misafir profili çok farklı. AB’de bile kendi içinde farklı profiller çıkıyor. Bizim için öncelik değil” diye konuştu.

12 yılda 250 mağaza

12 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Starbucks, 22 ilde 250 mağazaya ulaştı ve yakın zamanda 23. ilde yatırıma gidecek. Son dönemdeki gelişmelerin tüm perakende sektörünü olduğu gibi Starbucks’ı da etkilediğini dile getiren Tunaveli, bu ortamda planlama yapmanın çok zor olduğunu zira öngörülen stratejilerin haftalık değiştiğini belirtti.

Perakende sektörü ile paralel etkilendiklerini anlatan Tunaveli, uzun dönemli stratejileri çerçevesinde büyümeye devam edeceklerini, hatta bu yılın en fazla mağaza açacakları yıl olacağını söyledi. Son dönemde ardı ardına açılan işletmeler konusunda ise “Çok iyi hesaplamalar ve planlamalar yapan markalar ayakta kalacak. Emekli olan herkesin hayali bir cafe açmak… Bu nedenle çok jenerik bir iş. Bu rekabet tüketici için iyi ama markalar için oldukça zor bir pazarın oluşmasına yol açıyor” diye konuştu.

Starbcuks dünyada alkol satışına resmen başladı

Starbucks: "Kahvenizin yanında alkol de alır mıydınız?" 1

Dev kahve zinciri Starbucks, alkol satışına resmen başladı. Program listesinde 10 farklı şarap seçeneği bulunacak. Programda, alkolün yanı sıra küçük atıştırmalık tabakları, peynir tabakları da olacak. ABD’li merkezli dev kahve zinciri Starbucks, son beş yıldır gündemde olan içki servis etme programını ABD’de 24 noktada başlatacağını açıkladı. Şirketin gerekli lisansları garantilemek için son hamlelerini yaptığı belirtildi.

Starbcuks, “Starbucks Evenings” adlı bir program kapsamında şarap ve diğer alkol türlerini satacak.

Rekabet için alkol işine girdiler

Program, New York’un son dönemde öne çıkan bölgelerinden Brooklyn’nin yanı sıra Denver, Miami, Orlando ve Kuzey Kaliforniya’da başlatılacak.

Washington, Oregon, Los Angeles, Chicago, Florida ve Atlanta’da yine programın başlatılacağı bölgeler arasında.

Önceki Yazı

Bu kahve fotoğrafları heyecan veriyor!

Sonraki Yazı

Sertifikalı barista dönemi başlıyor

error: © 2021 Kahvve.com