Starbucks’ın eski patronu Howard Schultz’un hedefi Beyaz Saray

3 dakikalık okuma

Starbucks’ın eski patronu 2020’de yapılacak ABD seçimlerinde başkan adaylığını “ciddi şekilde” düşünüyor. Starbucks’tan geçen yıl istifa eden Howard Schultz, seçimler merkezde yer alan bağımsız bir aday olarak katılacak.

Başkanlık rüyasını geçtiğimiz gün attığı tweet’lerle ilk kez kamuoyunla paylaşan Starbucks’ın eski patronu Howard Schultz, ABD’deki mevcut iki siyasi partinin “hiç olmadığı kadar bölünmüş” olduğunu söyledi.

CBS’nin 60 Dakika programına geçtiğimiz hafta verdiği röportajda Schultz, “yaşam boyu Demokrat” olduğunu söyledi, ancak mevcut iki partili egemen sistemi de eleştirdi. Schultz, “Kırılgan bir zamanda yaşıyoruz, her iki partinin Amerikan halkı adına gerekli olanı yapmaması intikam politikalarının doğmasına neden oluyor” dedi.

Schultz’a ilk eleştiriler demokratlardan geldi. Demokrat Parti başkan adayı Julián Castro, Schultz’un kararıyla ilgili olarak “Schultz’un potansiyel yolu Başkan Trump’ın işine gelir, bölünmüş muhalefetten en karlı çıkacak kişi Başkan Trump olur” dedi ve ekledi “Bay Schultz’a yapabilecekleri olumsuz etkileri düçünmeyi öneririyorum.”

Starbucks’ın eski patronu Schultz, CBS röportajı sırasında bu eleştirilere de yanıt verdi. “Amerikan halkının kazandığını görmek istiyorum” diyen Howard Schultz, “Demokrat, Bağımsız, Liberter, Cumhuriyetçi olmanız umrumda değil. Bana fikirlerinizi getirin. Ben bu fikirleri benimseyen bağımsız bir kişi olacağım. Çünkü hiçbir şekilde bir partiyle ilişkim yok” dedi.

Starbucks'ın eski patronu Howard Schultz
Howard Schultz ABD Başkan adayı!

30 yılı aşkın bir süredir şirket yüzü olan Starbucks’ın eski patronu Howard Schultz geçen yıl başkanlık görevinden ayrıldığında, dünyanın 77 ülkesinde 28.000 kafeyle hizmet veren dev bir kahve imparatorluğu bıraktı. 3 milyar dolarlık servete sahip Howard Schultz, Barack Obama ve Hillary Clinton da dahil olmak üzere Demokrat Parti kampanyalarına düzenli olarak yaptığı bağışlarla tanınıyor. Geçtiğimiz yıl Starbucks CEO’su olarak görevi bırakması herkesi şaşırtmış, siyasete girecek yorumlarına neden olmuştu.

 

 

Remzi Gökdağ (d. 1968, Beşiktaş, İstanbul) gazeteci, yazar ve dijital yayıncı. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının da yazarıdır. Dünya kentlerini keşfetmeye, hayvanlara ve kahveye olan tutkusuyla bilinir.

Önceki Yazı

Dubai'yi kahve kokusu sardı

Sonraki Yazı

Dünya genelinde günde 2,25 milyar fincan kahve içiyoruz

error: © 2021 Kahvve.com