Starbucks’tan Tokyo’ya dev mağaza

starbucks tokyo

Starbucks Tokyo’da dünyanın en büyük kahve mağazasını açmaya hazırlanıyor. 3 bin metrekarelik Starbucks Tokyo Roastery’de 100’den fazla içecek ve ünlü markaların yiyecekleri satılacak.

28 Şubat Peşembe günü saat 07:00’de açılacak şubeyle Starbucks’ın Japonya’daki 23. yılını geride bırakacak.

Starbucks’ın CEO’su Kevin Johnson, CNN Business’a verdiği röportajda roastery kavramının Starbucks markasını güçlendireceğini belirtti. Johnson, bu tür girişimlerin “kahvenin romantizmini kutlamanın bir yolu” olduğunu söyledi.

starbucks tokyo

 

3 bin metrekarelik Starbucks Tokyo Roastery, perşembe sabahı halka açılacak. Yeni açılacak şubeyle Şangay’daki en büyük Starbucks mağazası ünvanını Tokyo’ya devredecek.

Şirketin Seattle, Milan ve New York’ta da lüks şube konseptine uygun üç şubesi daha bulunuyor. Starbucks, Tokyo’dan sonra Chicago’da bir tane daha Roastery açmayı planlıyor.

Roastery, değişik kahve kavurma tekniklerinin denendiği, müşteriye kahvenin en kaliteli türlerinin sunulduğu yeni nesil kahve mağazaları olarak biliniyor. Tasarım ve alan olarak da diğer şubelerden farklı olan bu mekanlarda yeni nesil kahve deneyimiyle birlikte hız ve rahatlığa da önem veriliyor.

Starbucks Tokyo Roastery

starbucks tokyo

 

Tokyo’nun en hareketli bölgelerinden Nakameguro semtinde bulunan Roastery’nin tasarımı, Meguro Nehri’ni kaplayan ünlü kiraz çiçeği ağaçlarından esinlenmiş. Binanın cam duvarları ve teraslı zeminleri, mahallenin dokusuna uyuyor ve ziyaretçilere Japonya’da bulunan doğal güzelliği ve uyum hissini yansıtmayı amaçlıyor.

Tokyo’daki mağazaya gelecek müşteriler kahvenin binbir çeşit sunumuyla karşılaşacak. Çay latte, pamuk şekerli çaylar ve daha pekçok ürünün siparişini verebilecekler, içeceklerinin keyfini kiraz çiçekleriyle süslenmiş cam duvarlar arasında ya da terasta çıkarabilecekler.

Mimar Kengo Kuma tarafından tasarlanan dört katlı mağazada bir de “ilham salonu” bulunuyor. Bina aynı zamanda dünyanın en büyük Teavana çay barına da ev sahipliği yapıyor. Menüde ünlü Princi fırınlarının ürünleri de bulunuyor. New York ve Milan şubelerindekinin bir benzeri olan Arriviamo kokteyl barı da mağazanın dikkat çeken köşelerinden.

Dünya Kahve Piyasasını Elinde Oynatıyor

starbucks tokyo

1971’den bu yana hizmet vermeye başlayan Starbucks Coffee Company, bugün, dünya çapında 25.000’den fazla mağazasıyla dünyanın en büyük kahve şirketi. Starbucks Roestery’nin ise sadece 5 yıllık bir geçmişi var. İlk şube Aralık 2014’te Seattle’da açıldı. İlk mağazayı tasarlayan Liz Muller diğer mağazaların da konseptini belirledi. Bu mağazalara gelen müşteriler farklı bir kahve deneyimine tanık olurken çeşitli toplantılara, panel ve sunumlara da katılabiliyor. Buraya gelenler normal Starbucks şubelerine göre dört kat daha fazla para harcıyor.

Menü ve Tasarım

Birinci sınıf bir kahve deneyiminin yanı sıra, Roastery’ler yaratıcılığın denendiği laboratuvarlar olarak da biliniyor. Buralarda test edilen içecekler daha sonra dünyaya yayılıyor. Starbucks’ın geçtiğimiz yıl en çok sattığı ürünlerden olan Juniper Latte yine böyle bir test sırasında eattle Roastery’de hazırlanmıştı.

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve yayıncıdır. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başlayan Remzi Gökdağ, İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödüllerine sahiptir. Remzi Gökdağ'ın Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı adında dört kitabı vardır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com