Dünyanın en güvenli kahve mağazası: Store Number 1

17/02/2017

Store Number 1 diğer Strabucks mağazalarına pek benzemiyor. Bu mağazaya gelenler ise klasik Starbucks müşterilerine hiç benzemiyor. Burada alışık olduğumuz ritüeller tekrarlanmıyor. Çalışanlar müşterilerine ismini sormuyor, kahve bardaklarına hiçkimsenin ismi yazılmıyor. Burası CIA personelinin müdavimi olduğu bir cafe. Adı Store Number One!

ABD’li kahve zinciri devi Starbucks, CIA personelinin müdavimi olduğu dükkânında, kendi kurallarını göz ardı edip son derece gizli ve olağanüstü güvenlik önlemleriyle hizmet sunuyor.

Strabucks’ta kahve ısmarlayanların isimlerinin kahve bardaklarına yazılması bir gelenektir. Ancak Washington’da CIA karargâhına iki adım mesafede yer alan ve “Store Number 1” olarak adlandırılan Starbucks CIA’de, gizlilik ve güvenlik nedeniyle garsonların müşterilerin adlarını bardak üzerine yazmaları yasak.

Resmi bir varlığı olmayan bu mekânda, CIA ajanlarına hizmet sunulduğu için her şeyin isimsiz kalması gerekiyor. Herhangi bir ajana ismiyle seslenmek, söz konusu kişinin kimliğini deşifre ederek onu tehlikeye atmak anlamına geliyor.

Ayrıca burada Starbucks dükkânlarına özgü müdavim müşteri kartı da verilmiyor; amaç tabii ki hassas bilgilerin art niyetli kişilerin eline geçmesi riskini ortadan kaldırmak. Starbucks CIA’de iş müracaatında bulunanlar zaten çok sıkı bir elemeden geçiriliyor; sicillerinin temiz olması gerekiyor.

Ayrıca çalışanlara mesai bitiminde korumalar eşlik ediyor.

Öte yandan, bu mekân tüm ülkede en kalabalık Starbucks şubelerinden biri. CIA ajanları, analistler günün her saatinde bol kafein tüketimi için burayı dolduruyorlar.

Mekâna gelenlerin enteresan alışkanlıkları da olabiliyor; örneğin, üst düzey bir CIA yetkilisi düzenli olarak çalışanlarına “bugün ülken için ne yaptın?” sorusunu soruyor.

Bu ekstra düzen dışında dükkân diğer Starbucks’lardan farklı değil; burada da açık kahverengi yuvarlak masalar ve sandalyeler, üzümlü scone’ler (bir tür çörek) ve konuşulanların başkaları tarafından duyulmaması için rock folk müzik yer alıyor.

 

Washington Post

Önceki Yazı

New York’ta kahve içerken bilmeniz gereken 6 madde

Sonraki Yazı

Avrupa Kahve Rehberi ve görmeniz gereken 14 kafe

error: © 2021 Kahvve.com