Sümbül Dağı zirvesinde kahve keyfi

Hakkari’de 6 dağcı, tırmandıkları 3 bin 487 metre yüksekliğindeki Sümbül Dağı’nın zirvesinde kahve içip, fal baktı.

Dağcılar, iki yıldır kimsenin uğramadığı 3 bin 487 metre yüksekliğindeki Sümbül Dağı’na tırmanış gerçekleştirildi. Dağcılık Federasyonu Hakkari İl Temsilcisi Naci Ertunç tarafından bölgenin dağlarını tanıtmak amacıyla düzenlenen Sümbül Dağı tırmanışını 6 dağcı, üç günde tamamladı. Zorlu tırmanışın ardından dağcılar zirvede kahve içip fal baktı.

Tırmanış hakkında bilgi veren Naci Ertunç, 29 Mayıs günü Hakkari merkezden ayrılan 6 kişilik dağcı ekip ile saat 07.00’de Depin noktasında tırmanışa başladıklarını söyledi. Ertunç, “Ana kamp malzemelerimiz ile teknik malzemelerimizi beraberimizde götürdük. Ağır yüklerimizden dolayı kaya kısımlarında zorlandık ve on saatte kamp alanına vardık. Burada istirahate çekilmek için çadırlarımızı kurduk” diye konuştu.

Sümbül Dağı zirvesinde 1 saatSümbül Dağı'nda kahve keyfi 2

Sabahın erken saatinde kamptan ayrılarak zirveye doğru yola çıktıklarını ifade eden Ertunç, “Dağcılar teknik donanımlarla dik ve çok sert olan kar kitlesinin başlangıcından itibaren buz kramponlarını giyerek çok dikkatli bir şekilde ilerlemeye çalıştı. Zaman zaman aksiliklerle karşılaşsak da beş saat sonra dağın zirvesine ulaşmayı başardık. Yaklaşık bir saat zirvede kalındıktan sonra inişe geçerek yavaş ve çok dikkatli bir şekilde iki kilometre olan kar bölgesini bitirerek ana kamp bölgesine dört saatte ulaştık” dedi.

Üç günlük tırmanış

Üç günlük tırmanışı 25 saatte tamamladıklarını ifade eden Ertunç, “Faaliyetlerimizde bize destek olan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Reşit Güldal ve teknik malzeme yardımında bulunan Tarık Bünyamin Kaya, Emin Yıldırım, İsmet Karadiz ve ulaşımı sağlayan Kerem Onay arkadaşlarıma teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Ekipte bir Amerikalı

Hakkarili dağcılarla beraber il dışından gelen Tarık Bünyamin Kaya, Deniz Eroğlu ve ABD vatandaşı olan Bryan Keith de, bu gibi faaliyetlerin sıkça yapılması gerektiğini söylediler. Hakkari bölgesinde bulunan dağların dağcılar için çok önemli olduğunu ve bu tırmanışta çok keyif aldıklarını ifade eden dağcılar, bundan sonra burada yapılacak her faaliyete gelmek istediklerini ve Hakkarili vatandaşların kendilerini çok sıcak karşılamalarından dolayı memnun kaldıklarını belirttiler.

Önceki Yazı

Starbucks Çin’de kahve öğütecek

Sonraki Yazı

Dr. Öz kahve için ne dedi?

Haber son yazılar

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com