Super Bowl’un kahveyle sınavı ve Death Wish Coffee

09/02/2016

Super Bowl reklamlarının bu yılki yıldızı küçük bir kahve şirketiydi. Super Bowl’da para vermeden reklamını yayınlatan bu şirketin adı Death Wish yani Ölüm Arzusu. Ne sattıklarını tahmin edebildiniz mi? Bu şirket kahve satıyor hem de kahvenin en sertini…

30 saniyesi 5 milyon dolar

Super Bowl'un kahveyle sınavı 5

Her yıl ABD ve dünyada milyonları ekran başına kilitleyen Amerikan Futbol Ligi (NFL) final mücadelesi geçtiğimiz pazar oynandı ve Denver Broncos, Carolina Panthers’ı 24-10 mağlup ederek şampiyon oldu.

Dünyanın izlediği maçta Türk Hava Yolları sponsorluğu dikkat çekti. Super Bowl sadece bir spor etkinliği değil. Milyonlarca dolarlık reklam çarkın dödüğü dev bir endüstri.

30 saniye reklam vermenin bedeli tam 5 milyon dolar. Reklam verenler bu paranın karşılığını fazlasıyla alıyor çünkü reklamların yarattığı toplam iş hacmi 20 milyar doların üstünde.

Bu yıl 50’incisi düzenlenen Super Bowl tüm zamanların en kazançlı organizasyonu. Durum böyle olunca 30 saniyelik reklam alanları da aylar öncesinden rezerv ediliyor.

Super Bowl kahveyle tanıştı: Death Wish Coffee

Super Bowl'un kahveyle sınavı 1

Bu yılki organizasyonda bedava reklam yapan bir şirket bütün dikkatleri çekti. Death Wish (Ölüm Arzusu) adlı kahve şirketi Intuit yazılım şirketinin açtığı 30 saniyelik bedava reklam kampanyasında 15000 şirket arasından birinci oldu ve 5 milyon dolarlık reklam alanında para vermeden tanıtım yaptı.

Super Bowl'un kahveyle sınavı 2

2008’de kurulan New York merkezli kahve şirketi Death Wish, dünyanın en sert kahvesini satıyor ya da sattığını iddia ediyor. Ölüm Arzusu adıyla piyasaya çıkan bu şirket günde ortalama 500 kilo kahve satıyor. Tabi bu rakamlar Suber Bowl reklamından önce hesaplanmış. Şirket şu sıralar bir hayli meşgul. Super Bowl reklamından sonra gelen talepleri karşılamak için çalışanların sayısını arttırmış.

Vikingler fırtınalı denizde ilerlerken…

Super Bowl'un kahveyle sınavı 1

Death Wish reklamında bir Viking gemisinin fırtınalı bir denizde ilerleediğini görüyoruz. Kaptanın yaptığı yüreklendirici konuşma eşliğinde tayfalar küreklere asılıyor. Sonradan bu dalgalı denizin bir kahve bardağının içi olduğu anlıyoruz.

Amerikalıların ekran karşısına kilitlendiği gün

Super Bowl'un kahveyle sınavı 4

Ayrıca, Technomic adlı araştırma şirketinin verilerine göre, Şükran Günü’nden sonra en fazla yiyecek ve içecek tüketilen gün olan “Super Bowl Pazarı’nda yaklaşık 14,5 milyon pizza, 1,3 milyar tavuk kanadı ve 1,2 milyar litre alkol tüketildi.

Para basma makinası

Super Bowl'un kahveyle sınavı 3

Sözün özünde NFL’in en büyük organizasyonu aslında ligin en iyisini belirlemekten öte, bir para makinesi.

Rakamlarla incelendiğinde SuperBowl müsabakalarında 2005-2014 yılları arasında reklam satışlarından 2,19 milyar dolar gelir elde edildiği görülüyor.

Bu tarihler arasında bir reklamın ortalama maliyetinin de yüzde 75 arttığı görülüyor.

Bu yıl Super Bowl’un 20 milyar doların üstünde iş hacmi yaratarak tüm zamanların en kazançlı spor organizasyonu olarak tarihe geçti.

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?