Taze kahve içmenin yolları

16/02/2022

Kahveyi taze olarak en iyi haliyle tüketmek için dikkat edilmesi gereken şeyler…

Kahvenin tazeliğini ısı, ışık, nem ve doğal olarak zaman faktörleri belirler. İlk üçünden iyi korunursa geriye sadece zaman faktörü kalır, ki bu da kavrulma anından itibaren 3 haftadır. Çekirdek kahve tek başına taze kahve demek değildir. Kahveyi çekirdek olarak almış olmak tazelik garantisi de değildir. Tazelik garantisi kahve kavrulma tarihidir. Kahve kavrulma tarihi bilinmeyen yada üzerine sadece son kullanma tarihi yazılmış kahveden uzak durmak mantıklı olacaktır.

Öğütülmüş kahve için

Zaman faktörü önde gider. Öğütülen kahve partiküller halinde olduğu için diğer faktörlere daha fazla maruz kalır, bayatlama süreci hızlanır. Maksimum performans için kahve öğütülür öğütülmez tüketilmelidir. En iyimser yaklaşımla 3 dakikayı geçirmemek gerekir. Bu durum her tür, her marka kahve için ve her öğütme kalınlığı için geçerlidir.

Kavrulmuş 2 kahveden bayat olanı anlamanın birkaç yolu vardır:

  • Burnunuz iyi çalışıyorsa yan yana koklayabilirsiniz, aynı yöreden kahveler olmasalar bile taze olan daha baskın kokacaktır.
  • İkisinden de aynı miktarda alıp, aynı kalınlıkta çekip, birbirinin aynı 2 bardağa yan yana koyar, ikisinin üstüne de kaynama noktasına gelmiş aynı sıcaklık derecesinde su dökersiniz. Taze olan daha fazla köpüklenirken bayat olan daha sönük olacaktır. Bu durum pişirme sırasında da görülebilir. Taze kahveden hangi pişirme yöntemi olursa olsun daha fazla köpük çıkar.
  • İkisinden de aynı yöntemle kahve hazırlayıp yan yana tatlarına bakabilirsiniz. Taze olandan daha fazla aroma yükselecek ve tatsal açıdan bayat olana kıyasla daha canlı gelecektir.

Kaynak: EkşiŞeyler

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?