Tiryakilerin Bilmesi Gereken Arabica ve Robusta Kahve Çekirdekle…

5 dk

[ad_1]

Bir coffeshop’a gittiğinizde çeşit çeşit kahve çekirdekleri görürsünüz, vay arkadaş dersiniz amma da çok çeşit varmış, oysa bütün kahveler %99+ oranda iki ana tip altında toplanır. Robusta ve Arabica. Dünya üretiminin yaklaşık %75’ini Arabica çekirdekleri oluştururken %25’i ise Robusta’dır. Gelelim aralarındaki ana farklara.

1. Tat

Arabica çekirdekleri, yumuşak içimlidir, damakta genelde meyve aromalı bir tat bırakırlar
Robusta çekirdekleri, sert ve yoğun, damakta genelde topraksı tat bırakan çekirdeklerdir

2. Şekil

Robusta çekirdekleri, Arabica çekirdeklerine göre daha yuvarlaktır. Arabica çekirdeklerinin görünümü daha çok oval yapıdadır.

3. Kafein

Robusta çekirdekleri Arabica çekirdeklerine göre iki kat daha fazla kafein içerirler. Ama şu göz ardı edilmesin, yüksek kafein daha kaliteli oldukları anlamına gelmez zira belirleyici unsur tattır.

4. Üretim Kolaylığı

Robusta çekirdekleri doğa şartları ve iklim koşullarına daha dayanıklıdır bu nedenle üretilmeleri daha kolaydır. Düşük rakımlarda rahatlıkla yetişebilir. Robusta kahve ağacı, Arabica kahve ağacına göre daha fazla ürün verir.

5. Bölge

r=Robusta, a=Arabica, and m=Arabica+Robusta
Robusta çekirdekleri genellikle, doğu yarım küre de yetişirler. Vietnam, Endonezya, Hindistan ve kısmen Afrika’nın doğusundaki ülkeler en bilinen Robusta yetiştiricileridir.
Arabica çekirdekleri ise Afrika, Papua Yeni Gine’nin yanı sıra asıl olarak Güney Amerika’da üretilir. Kolombiya aldığı kararla Robusta çekirdeği yetiştirmez.

6. Fiyat

Robusta çekirdekleri Arabica çekirdeklerinden daha ucuzdur. Tat çetelesinin azlığı, sert-topraksı tadı ve kolay yetiştirilebilir olması Robusta’nın daha düşük fiyatlanmasının ana nedenidir.

7. Tercih

Genelde arabica çekirdekleri tercih edilir. Şimdi diyeceksiniz ki kafeini yüksek, tadı sert, üretimi kolay, fiyat da iyi neden az tercih edilsin? Single Origin (sadece bir bölgeye ait) Robusta çekirdeğinin satıldığına genelde denk gelmezsiniz. Bunun ana sebebi tek içiminin tat ve sertlik nedeniyle zor olmasıdır, bu nedenle daha çok düşük oranda harman kahvelerde kullanılır. Eğer doğru harmanlanırsa Arabica çekirdeklerinin verdiği tat altında bıraktığı sertlikle hem tadı güçlendirir hem de ortalama kafein miktarını artırır ama ikinci bardağı içmek yine de çok içinizden gelmeyebilir. Granül kahveler (hazır kahveler) ve kahve otomatlarında kullanılan kahveler çoğunlukla Robusta içerirler, bu nedenle ikinci bardağı içmek çok da içinizden gelmez.
Robusta ve Arabica çekirdekleri hakkında daha detay anlatım için şöyle buyrun.

MokaPota Kimdir?

3 Basketbol tutkunu ve 3 Kahve aşığı olarak kendi aramızda paylaştığımız bilgileri buradan bütün Basketbol ve Kahve severlere ulaştırmak ve bizim gibi hisseden dostları bir araya getirmek için MokaPota.com‘u kurduk. Gece 02:00 – 05:00 aralığında başlayan NBA maçlarını sonuna kadar seyredebilmenin yolu kahveden geçtiği için Basketbola olan tutkumuz kadar kuvvetli kahveye karşı olan hislerimiz. Üçüncü Nesil kahveciliğe inanıyor güveniyor ve destekliyoruz. Ancak bu işi fahiş fiyatlara yapanlara karşı hoş görülü olduğumuz pek söylenemez. Herkesin makul fiyatlara nitelikli kahve içebileceğine inanıyor ve bu doğrultuda çalışan bütün dostları destekliyoruz. NBA ana tutkumuz olsa da Euroleague’i hiç mi hiç boş geçmiyoruz. Uzun süre günlük yorumlar yapıp maç tahminleri verdiğimiz bir başka siteyi kapatıp kurduğumuz MokaPota‘da günlük tüketilen değil sürekliliği olan yazılar yayınlamaya gayret ediyoruz.
[ad_2]
Tiryakilerin Bilmesi Gereken Arabica ve Robusta Kahve Çekirdekle…

Kaynak

error: © 2020 Kahvve.com